6.1.2005

Zespół
e-prawnik.pl

Przedawnienie roszczeń z ubezpieczenia majątkowego

Roszczenie z umowy ubezpieczenia - zarówno w stosunku do zakładu o wypłatę umówionego świadczenia - jak i w stosunku do ubezpieczonego - o zapłatę składki, jako roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Do upływu terminu przedawnienia roszczenia mogą być skutecznie dochodzone. Po jego upływie, jest to dość problematyczne.

Co oznacza Porady prawne
pl/domowy/prawo-cywilne-1/przedawnienie-1/" class="Link" title="przedawnienie">przedawnienie roszczeń?

Przedawnienie roszczeń to instytucja prawa cywilnego. Zgodnie z nią, roszczenia majątkowe po określonym w ustawie terminie ulegają przedawnieniu. Co to oznacza? Po upływie określonego terminu roszczenia te nadal istnieją, jednakże nie można ich skutecznie dochodzić. Zgodnie z art. 117 kodeksu cywilnego, po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko któremu przysługuje roszczenie, może się uchylić od spełnienia świadczenia, chyba że zrzekł się korzystania z zarzutu przedawnienie. Uchylenie się od spełnienia świadczenia następuje właśnie poprzez zgłoszenie zarzutu przedawnienia - poprzez stosowne oświadczenie złożone przed sądem albo bezpośrednio wobec naszego wierzyciela. Dłużnik może zrzec się zarzutu przedawnienia, jednakże tylko po upływie terminu przedawnienia. Może też nie zrzekając się tego zarzutu, w ogóle go nie podnosić w ewentualnym sporze. Powoduje to obowiązek spełnienia żądanego świadczenia.

Kodeks cywilny stanowi, że roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.

Kiedy ulegają przedawnieniu roszczenia z umowy ubezpieczenia?

Zgodnie z postanowieniami kodeksu cywilnego dotyczącymi umowy ubezpieczenia, roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem lat trzech. Dotyczy to zarówno roszczeń zakładu ubezpieczeń o zapłatę składki, jak i roszczeń ubezpieczonego o wypłatę należnego świadczenia w przypadku zajścia określonego w umowie ubezpieczenia zdarzenia. Oznacza to znaczne odstępstwo od zasad ogólnych odnośnie roszczeń ubezpieczonego, jeżeli nie są one związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Zgodnie z ogólnymi zasadami termin przedawnienia roszczeń dla ubezpieczonego w stosunku do zakładu ubezpieczeń wynosiłby 10 lat - zgodnie jednak z przepisem szczególnym, wynosi on 3 lata.

Czy roszczenia stwierdzone orzeczeniem lub ugodą także mogą sie przedawnić?

Należy jednak zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 125 kodeksu cywilnego, roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Przepis ten będzie miał zastosowanie do analizowanej sytuacji. Jeżeli więc roszczenie ubezpieczonego stwierdzone zostanie prawomocnym wyrokiem sądu lub ugodą, ulega ono przedawnieniu nie po 3, lecz po 10 latach.

Odmienności przy ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej

Jeżeli umowa ubezpieczenia dotyczy odpowiedzialności cywilnej ubezpieczonego w stosunku do osób trzecich (jak np. umowa OC posiadaczy pojazdów mechanicznych), roszczenie poszkodowanego w stosunku do zakładu ubezpieczeń (w takim przypadku poszkodowany przez ubezpieczonego ma roszczenie bezpośrednio do zakładu ubezpieczeń) przedawnia się z upływem terminu przewidzianego dla tego roszczenia w przepisach o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym lub wynikłą z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania.

Przykładowo więc, jeżeli ubezpieczony spowodował wypadek samochodowy i tym samym dokonując występku (np. powodując katastrofę w ruchu lądowym art. - art. 177 kodeksu karnego) wyrządził czynem niedozwolonym szkodę osobie trzeciej, roszczenie tej osoby trzeciej (poszkodowanego) w stosunku do zakładu ubezpieczeń ulega przedawnieniu z upływem lat 10 od dnia popełnienia przestępstwa (zgodnie z art. 442 § 2 kodeksu cywilnego).

Rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia

W przypadku roszczeń ubezpieczonego (lub poszkodowanego przez ubezpieczonego w przypadku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej) w stosunku do zakładu ubezpieczeń o wypłatę odpowiedniego świadczenia pieniężnego, bieg przedawnienia rozpoczyna się w dniu, w którym nastąpiło zdarzenie powodujące obowiązek wypłaty przez zakład odpowiedniego świadczenia. Natomiast bieg terminu przedawnienia roszczeń zakładu do ubezpieczonego o zapłatę składki rozpoczyna się od dnia, w którym zapłata składki stała się wymagalna. Wymagalność uiszczenia składki wynika z umowy ubezpieczenia, jednakże jeżeli nie zawiera ona jakichś specjalnych postanowień w tej kwestii, składka powinna być zapłacona jednocześnie z zawarciem umowy.

Co przerywa bieg terminu przedawnienia roszczeń?

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Ubezpieczaj się na korzystniejszych warunkach!

Ubezpieczaj się na korzystniejszych warunkach!

Z dniem 10 sierpnia 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która dotyczy dopełnienia zmian reformy ubezpieczeń gospodarczych poprzez skuteczniejszą ochronę interesów ubezpieczającego (...)

Ubezpieczenia turystyczne

Ubezpieczenia turystyczne

Wiele osób spędza swój urlop za granicą korzystając z ofert biur podróży lub organizując wyjazd i pobyt we własnym zakresie. W obu wypadkach warto rozważyć wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które pomoże nam zabezpieczyć się w sytuacjach choroby, wypadku, kradzieży (...)

Zawieszenie i przerwanie biegu przedawnienia

Zawieszenie i przerwanie biegu przedawnienia

Przedawnienie roszczeń Zasadą jest, że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Instytucja przedawnienia ma kilka zasadniczych celów. Ma ona zdyscyplinować uprawnionego, by w odpowiednim czasie zaczął dochodzić swoich (...)

Kiedy przedawniają się roszczenia? Jakie są skutki przedawnienia?

Kiedy przedawniają się roszczenia? Jakie są skutki przedawnienia?

Co to jest przedawnienie? Przedawnienie oznacza  możliwość uchylenia się dłużnika od zaspokojenia roszczenia po upływie określonego prawem terminu. Przedawnienie polega więc na tym, że przysługujące komuś prawo nie może być egzekwowane w związku z tym, że nie zostało ono zrealizowane (...)

Ogólne warunki umowy ubezpieczenia majątkowego - czy stanowią integralną część mojej umowy?

Ogólne warunki umowy ubezpieczenia majątkowego - czy stanowią integralną część mojej umowy?

Praktycznie każdy zakład ubezpieczeń ustala ogólne warunki ubezpieczenia. Istotne jest to, że stanowią one składnik umowy ubezpieczeniowej i mają moc obowiązującą, tj. wiążą one strony umowy ubezpieczenia. Jakie elementy powinny zawierać ogólne warunki ubezpieczenia? Zgodnie z kodeksem (...)

Przedawnienie dokonanego umownego działu spadku... - opinia prawna

Przedawnienie dokonanego umownego działu spadku... - opinia prawna

  Stan faktyczny   21 grudnia 1960 r. w umowie notarialnej o dział spadku, mój wuj zobowiązał się do spłaty mojego ojca, na każde jego żądanie, w kwocie 50 000 zł. Na zabezpieczenie powyższej sumy ustanowiono hipotekę na nieruchomości będącej własnością wuja. Sprawy (...)

Dopuszczalność zgłoszenia zarzutu przedawnienia w apelacji

Dopuszczalność zgłoszenia zarzutu przedawnienia w apelacji

 Stan faktyczny:W 2003 r. zamówiłem u stolarza dębowe meble do kuchni i jadalni. Zapłata miała nastąpić w ciągu 20 dni od dostarczenia wszystkich gotowych mebli, co nastąpiło na przełomie listopada i grudnia 2003 r. Niestety mieliśmy z żoną wtedy pewne problemy finansowe i nie (...)

Konsekwencje śmierci kredytobiorcy

Konsekwencje śmierci kredytobiorcy

Czy śmierć kredytobiorcy powoduje natychmiastową wymagalność zaciągniętego kredytu? Wymagalność roszczenia to stan, w którym wierzyciel (w niniejszym artykule – bank) uzyskuje możliwość skutecznego żądania zaspokojenia swojej wierzytelności, a dłużnik zostaje obarczony obowiązkiem (...)

A jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania?

A jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania?

  Kiedy ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania? Prawo do uzyskania odszkodowania powstaje w momencie spełnienia się ryzyka ubezpieczeniowego. Wysokość, czy też rodzaj świadczenia zależy od rodzaju ubezpieczenia i wysokości sumy w nim wskazanej. Wszystkie te wielkości są przewidziane (...)

Ugoda z Towarzystwem Ubezpieczeń - opinia prawna

Ugoda z Towarzystwem Ubezpieczeń - opinia prawna

Stan faktyczny  W maju 2003 r. miałem wypadek komunikacyjny (po wyjściu z pracy), w którym kierowca samochodu dostawczego (służbowego) wjechał na mój pas (zasnął) i doszło do czołowego zderzenia. Wina została jednoznacznie potwierdzona przez policję, a następnie prokuratora, z którego (...)

Zgłoszenie wypadku przerywa bieg przedawnienia roszczenia o odszkodowanie

Zgłoszenie wypadku przerywa bieg przedawnienia roszczenia o odszkodowanie

SN o przedawnieniu roszczeń Sąd Najwyższy w dniu 6 października br. rozstrzygnął ważną dla osób poszkodowanych sprawę dotyczącą terminów przedawnienia roszczeń o odszkodowanie (sygn. akt V CSK 685/16). W sprawie przeciwko firmie ubezpieczeniowej o zasądzenie zadośćuczynienia (...)

Czym jest spadek - czyli co możesz odziedziczyć?

Czym jest spadek - czyli co możesz odziedziczyć?

Pod pojęciem spadku kryje się ogół praw i obowiązków zmarłego, które przechodzą na spadkobierców w drodze spadkobrania. Nie należą jednak do spadku praw i obowiązki ściśle związane z osobą zmarłego, jak również prawa, które z chwilą śmierci spadkodawcy (...)

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Kiedy przysługuje prawo do zasiłku dla bezrobotnych?  Prawo do zasiłku dla bezrobotnych będziesz miał od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, jeżeli nie ma dla Ciebie propozycji odpowiedniej pracy, propozycji stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, (...)

Umowa spedycji

Umowa spedycji

  Spedycja spełnia pomocniczą, ale ważną rolę w przewozie przesyłki. Obejmuje wiele różnych czynności faktycznych i prawnych, które potrzebne są do prawidłowego dokonania przewozu. Wykonanie tych czynności należy w zasadzie do wyspecjalizowanych przedsiębiorstw spedycyjnych. (...)

Pobór i egzekucja podatków

Pobór i egzekucja podatków

Zasady postępowania oraz środki przymusu, jakie mogą być stosowane przez administracyjne organy egzekucyjne w celu doprowadzenia do wykonania przez zobowiązanych ich obowiązków, uregulowane zostały w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji – (...)

Opłaty za czynności adwokackie w sprawach o świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego i zaopatrzenia emerytalnego

Opłaty za czynności adwokackie w sprawach o świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego i zaopatrzenia emerytalnego

Wyrok TK 27 lutego 2018 r. Trybunał Konstytucyjny publiczne ogłosił orzeczenie (sygn. SK 25/15) wydane w sprawie skargi konstytucyjnej T.M. dotyczące opłat za czynności adwokackie w sprawach o świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego i zaopatrzenia emerytalnego. Trybunał (...)

Postępowanie egzekucyjne w celu ściągnięcia zaległych podatków

Postępowanie egzekucyjne w celu ściągnięcia zaległych podatków

Zalegając z podatkami musisz liczyć się z tym, iż zostaną one z Ciebie „ściągnięte” przymusowo, czyli w tym wypadku w drodze egzekucji. Nie będzie to jednak egzekucja „typowa”, ale regulowana przepisami ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. To tam zostały (...)

Uniknąć konsekwencji niepłacenia składek ZUS - opinia prawna

Uniknąć konsekwencji niepłacenia składek ZUS - opinia prawna

Stan faktyczny Moja znajoma kilka lat prowadziła (przynajmniej formalnie) firmę razem z ojcem. "Formalnie" dlatego, że całą dokumentację firmy prowadził ojciec nie "wtajemniczając" córki. Było to w formie spółki cywilnej, podobno po to żeby płacić mniejsze podatki. Później okazało (...)

Ubezpieczenie firmy – Twoja niezbędna ochrona

Ubezpieczenie firmy – Twoja niezbędna ochrona

Prowadzenie działalności gospodarczej to oprócz potencjalnych zysków także pewne ryzyko. Chociaż przedsiębiorca zdaje sobie z niego sprawę, to nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego. Może przydarzyć mu się praktycznie wszystko – klęska żywiołowa, niewypłacalność (...)

Ubezpieczenie mieszkania - zabezpieczyć się na wszelki wypadek

Ubezpieczenie mieszkania - zabezpieczyć się na wszelki wypadek

Polak mądry po szkodzie. To powiedzenie jest znane, ale niekoniecznie do końca prawdziwe. Coraz częściej przezornie zawieramy umowy ubezpieczenia – ubezpieczamy siebie, dzieci, samochody (nie tylko obowiązkowym ubezpieczeniem OC), mieszkania, domki letniskowe, firmy, itd. Czy ubezpieczenie (...)

Ubezpieczenie firmy – Twoja niezbędna ochrona

Ubezpieczenie firmy – Twoja niezbędna ochrona

Prowadzenie działalności gospodarczej to oprócz potencjalnych zysków także pewne ryzyko. Chociaż przedsiębiorca zdaje sobie z niego sprawę, to nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego. Może przydarzyć mu się praktycznie wszystko – klęska żywiołowa, niewypłacalność (...)

Ubezpieczenie mieszkania - zabezpieczyć się na wszelki wypadek

Ubezpieczenie mieszkania - zabezpieczyć się na wszelki wypadek

Polak mądry po szkodzie. To powiedzenie jest znane, ale niekoniecznie do końca prawdziwe. Coraz częściej przezornie zawieramy umowy ubezpieczenia – ubezpieczamy siebie, dzieci, samochody (nie tylko obowiązkowym ubezpieczeniem OC), mieszkania, domki letniskowe, firmy, itd. Czy ubezpieczenie (...)

Co gwarantuje Ci Twoje autocasco?

Co gwarantuje Ci Twoje autocasco?

Ubezpieczenie AC (autocasco) jest coraz bardziej popularnym ubezpieczeniem. Coraz bardziej popularnym wśród bardziej zapobiegliwych, obawiających się na przykład kradzieży. Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem pojazdu właśnie przed kradzieżą lub innymi zdarzeniami losowymi (np. pożar, (...)

Jakie obowiązki wynikają z umowy ubezpieczenia (ubezpieczenie majątkowe)?

Jakie obowiązki wynikają z umowy ubezpieczenia (ubezpieczenie majątkowe)?

Praktycznie każdy z nas miał lub będzie miał do czynienia z zakładem ubezpieczeń. W chwili obecnej ubezpieczyć można praktycznie wszystko – poprzez mieszkanie, samochód po życie, kredyt bankowy, a nawet głos w przypadku piosenkarza czy nogi w przypadku piłkarza. Ochrony ubezpieczeniowa (...)

W jakiej wysokości i jak często mam opłacać składki na ubezpieczenie majątkowe?

W jakiej wysokości i jak często mam opłacać składki na ubezpieczenie majątkowe?

Uiszczanie składki ubezpieczeniowej jest podstawowym obowiązkiem ubezpieczonego. Składka, ustalana przez zakład ubezpieczeń ma zawsze wymiar pieniężny. Informacje o tym w jaki sposób zakład powinien ustalić wysokość składki, a także o możliwości zmiany wysokości składki w trakcie (...)

Czy mogę zawrzeć umowę ubezpieczenia na rzecz osoby trzeciej?

Czy mogę zawrzeć umowę ubezpieczenia na rzecz osoby trzeciej?

  Stronami umowy ubezpieczenia są zawsze zakład ubezpieczeń oraz podmiot, który ubezpiecza swoje mienie, odpowiedzialność cywilną lub życie, zdrowie etc. Niewielu jednak wie, że umowa ubezpieczenia może rodzić określone uprawnienia dla osoby spoza kręgu stron umowy – dla (...)

Rolnicy dostaną dopłaty do ubezpieczeń

Rolnicy dostaną dopłaty do ubezpieczeń

9 września 2005 r. wchodzi w życie ustawa o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, która określa zasady stosowania dopłat ze środków budżetu państwa do składek z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych w rolnictwie. Kto (...)

Ubezpieczenia turystyczne

Ubezpieczenia turystyczne

Wiele osób spędza swój urlop za granicą korzystając z ofert biur podróży lub organizując wyjazd i pobyt we własnym zakresie. W obu wypadkach warto rozważyć wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które pomoże nam zabezpieczyć się w sytuacjach choroby, wypadku, kradzieży (...)

Dokumenty stwierdzające umowę ubezpieczenia (polisa, legitymacja ubezpieczeniowa i in.)

Dokumenty stwierdzające umowę ubezpieczenia (polisa, legitymacja ubezpieczeniowa i in.)

Tak istotna czynność prawna jak zawarcie umowy ubezpieczenia powinna być stwierdzona pismem. Praktyka ubezpieczeniowa uznaje kilkanaście nazw dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia. Nie nazwa jednak tego dokumentu jest najważniejsza, lecz jego treść. W jakiej formie powinna (...)

Od fundamentu aż po dach, czyli jak wybudować swój dom zgodnie z prawem

Od fundamentu aż po dach, czyli jak wybudować swój dom zgodnie z prawem

  Kupiłeś działkę budowlaną i zamierzasz postawić na niej swój wymarzony dom. Wiesz od czego zacząć - przynajmniej tak Ci się wydaje. Co innego jednak teoria, co innego praktyka. Czy w ogóle te wszystkie pojęcia prawne są Ci do czegokolwiek potrzebne? Czy musisz znać prawo (...)

Szkoda poniesiona w wypadku, czyli jaki samochód zastępczy wypożyczyć - opinia prawna

Szkoda poniesiona w wypadku, czyli jaki samochód zastępczy wypożyczyć - opinia prawna

Stan faktyczny Spółka Jawna jest właścicielem pojazdu wysokiej klasy, który brał udział w kolizji. Spółka jest wg policji poszkodowanym. Samochodem jechał właściciel spółki. Samochód jest poważnie uszkodzony (prawdopodobna kasacja). Ocena PZU w trakcie. Jakiej klasy i jaką wartość (...)

Działalność gwarancyjna spółki z o.o. - opinia prawna

Działalność gwarancyjna spółki z o.o. - opinia prawna

Stan faktyczny Proszę o udzielenie porady prawnej w następującym przedmiocie: czy spółka z o.o. nie mająca w nazwie kasa ani bank słowa może stworzyć coś na wzór "wzajemnej asekuracji" w przedmiocie: wzór: osoba płaci składkę co miesiąc po np. 30 PLN, gdy po /od pół roku straci pracę (...)

Rolnicy otrzymają dotacje do ubezpieczeń swoich upraw i zwierząt?

Rolnicy otrzymają dotacje do ubezpieczeń swoich upraw i zwierząt?

W Sejmie znalazł się projekt ustawy, którego celem jest stworzenie podstaw prawnych umożliwiających stosowanie dopłat ze środków budżetu państwa do składek z tytułu umów ubezpieczenia zawartych z zakładami ubezpieczeń od ryzyka wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń losowych powodujących (...)

Zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego

Zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego

Interpretacja MF Minister Finansów w dniu 15 września 2020 r. wydał interpretację ogólną Nr DD3.8201.1.2018. Wynika z niej, że na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów z (...)

Spadek dla małoletniej córki - opinia prawna

Spadek dla małoletniej córki - opinia prawna

Stan faktycznyOjciec mojej córki zmarł 30 grudnia 2007 roku. Moja córka (ur. 1993 r.) jest jedyną spadkobierczynią. Spadek nie został odrzucony, więc córka, wg mojego rozeznania, dziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Proszę o opinię dotyczącą najlepszego dla córki (...)

Transakcje transgraniczne w grupach VAT

Transakcje transgraniczne w grupach VAT

Poznaj zasady rozliczeń transakcji transgranicznych grup VAT. Grupy VAT będą mogły być tworzone od 2023 r. ##baner## Transakcje wewnątrzwspólnotowe W przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowych, tj. WDT (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów) oraz WNT (wewnątrzwspólnotowe (...)

Formy opodatkowania podatkiem dochodowym działalności gospodarczej

Formy opodatkowania podatkiem dochodowym działalności gospodarczej

Dostępne formy opodatkowania podatkiem dochodowym W zależności od tego, czy rejestruje się działalność w CEIDG (jednoosobowa działalność albo spółka cywilna), czy w KRS (spółka, fundacja, spółdzielnia), opodatkowanie podatkiem dochodowym może się znacząco różnić. Osoby (...)

Podatek dochodowy - Opodatkowanie podatkiem dochodowym osób fizycznych

Podatek dochodowy - Opodatkowanie podatkiem dochodowym osób fizycznych

Gdzie jest uregulowany podatek dochodowy od osób fizycznych? Opodatkowanie podatkiem dochodowym osób fizycznych regulują dwie ustawy: ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwana dalej "ustawą", która w szerokim zakresie reguluje opodatkowanie (...)

Odpowiedzialność osoby współpracującej za zobowiązania spółki jawnej - opinia prawna

Odpowiedzialność osoby współpracującej za zobowiązania spółki jawnej - opinia prawna

  Stan faktyczny Chciałabym się dowiedzieć, jak wygląda odpowiedzialność za powierzone obowiązki, osoby współpracującej w firmie, tj. spółce jawnej, w której jest 2 wspólników, i jednym z nich jest mój małżonek. Panowie mają 50/50 % udziałów (...)

Kiedy moja umowa ubezpieczenia majątkowego może być nieważna bądź bezskuteczna?

Kiedy moja umowa ubezpieczenia majątkowego może być nieważna bądź bezskuteczna?

  W ściśle określonych sytuacjach zawarta umowa ubezpieczenia może okazać się umową nieważną. Niekiedy może także zawierać postanowienia, które nie wywołują żadnych skutków prawnych – będzie wówczas umową w całości bądź w części nieskuteczną. Nieważność (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Pozwanie w przypadku ubezpieczenia OC

Pozwanie w przypadku ubezpieczenia OC

Osoba prawidłowo jadąca rowerem została potrącona przez samochód, w wyniku czego doznała obrażeń ciała. Poszkodowany chce dochodzić od sprawcy szkody odszkodowania i zadośćuczynienia. Kogo pozwać w roszczeniu cywilnym czy sprawcę szkody czy zakład ubezpieczeń, w którym sprawca szkody (...)

Kradzież leasingowanego pojazdu

Kradzież leasingowanego pojazdu

Skradziono mi samochód, który był w leasingu. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło odszkodowanie leasingodawcy. Chcę teraz zwrócić się o zwrot tego odszkodowania - bo uważam, że powinno zostać wypłacone mi. Jaki jest okres przedawnienia w dochodzeniu tego typu roszczeń? Czy powinnam wysłać (...)

Pozew o ustalenie a przerwanie biegu przedawnienia

Pozew o ustalenie a przerwanie biegu przedawnienia

Czy w prawie pracy, wniesienie pozwu o ustalenie prawa do określonego prawa majątkowego jest czynnością prawną przerywającą bieg przedawnienia w stosunku do tego prawa? Proszę o odpowiedź co do zasady. Możliwość wniesienia pozwu o ustalenie prawa lub stosunku prawnego wprowadza przepis art. (...)

Odszkodowanie za wynajem samochodu

Odszkodowanie za wynajem samochodu

2 lata temu jeden z pojazdów firmowych został uszkodzony z OC. Była to szkoda całkowita. Na czas likwidacji szkody nie wynajęliśmy pojazdu zastępczego - po prostu w tym okresie inni nasi kierowcy pracowali dłużej. Mimo tego uważamy, że należy nam się odszkodowanie za przestoje, ponieważ (...)

Wypadek komunikacyjny przedawnienie

Wypadek komunikacyjny przedawnienie

W ubiegłym roku tzn. 10.09.2006 r. zostałem potrącony przez samochód na chodniku. Auto przejechało mi po nodze. Byłem na zwolnieniu chorobowym 9 miesięcy i byłem pijany (2 promile alkoholu). Kierowca przyznał się do nieumyślnego popełnienia przestępstwa drogowego i pod takim zarzutem pozostaje. (...)

Odszkodowanie za wypadek przy pracy

Odszkodowanie za wypadek przy pracy

W 2002 roku miał miejsce wypadek w miejscu pracy. Właściciel sklepu wszedł na wysoką drabinę i z niej spadł, łamiąc sobie nogę. W tym samym dniu w szpitalu zastosowano leczenie operacyjne: gwóźdź i śruby. Zwolnienie lekarskie przedłużyło się do 9 miesięcy, gdyż wywiązało się zapalenie (...)

Zrzeczenie się zarzutu przedawnienia roszczenia majątkowego

Zrzeczenie się zarzutu przedawnienia roszczenia majątkowego

Czy możliwe jest zrzeczenie się zarzutu przedawnienia roszczenia majątkowego przed upływem jego terminu? Zgodnie z art. 117 Kodeksu cywilnego, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, (...)

Termin ważności oświadczenia sprawcy wypadku

Termin ważności oświadczenia sprawcy wypadku

W lutym 2007 r. doszło do stłuczki. Sprawca podpisał mi oświadczenie oraz przekazał kopie polis OC samochodu i przyczepy. Jednak zaraz po tym zdarzeniu wyjechałem z kraju i kilka dni temu wróciłem. Czy te oświadczenie jest nadal ważne? Czy na podstawie tego oświadczenia mogę dochodzić w (...)

Sposób skorzystania z zarzutu przedawnienia

Sposób skorzystania z zarzutu przedawnienia

Kontrahent przesłał do nas do potwierdzenia saldo swoich należności, jednak ze względu na to, że pochodzą one z lat 2003-2004 i uległy przedawnieniu - nie chcielibyśmy ich dalej uznawać, co wyraźnie chcemy oznajmić kontrahentowi i zwolnić się tym samym z zapłacenia starych długów. W (...)

Przedawnienie roszczenia o zwrot prowizji

Przedawnienie roszczenia o zwrot prowizji

Czy firma ubezpieczeniowa ma prawo żądać od agenta zwrotu wypłaconej prowizji po 40 miesiącach od rozwiązania umowy. W umowie u mnie jest zaznaczone iż w przypadku rozwiązania umowy ubezpieczenia (przez klienta) w ciągu pierwszych 24 miesiecy jej trwania agent ponosi odpowiedzialność zwrotu (...)

Przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia

Przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia

Ubezpieczyciel odmawia wypłaty z polisy rodzinnej, opłacanej przez rodziców dla dziecka. Roszczenie stało się wymagalne 1 września 1994 r. Przez trzy lata uprawniony (dziecko) wyjaśniał w PZU podstawy swego żądania (przedstawiał polisę). Pracownicy zwodzili go informując o zaginięciu akt (...)

Odszkodowanie od małoletniego

Odszkodowanie od małoletniego

Na podstawie wyroku Sądu Rejonowego z dnia 09-01-2002 założyłem sprawę komorniczą o zasądzone kwoty około 1500 zł. Małoletni syn ok. 13 lat w roku 2002 obrzucił kamieniami mój nowy samochód. Sąd dla nieletnich zasądził na moją rzecz odszkodowanie. W dniu 13-09-2002 otrzymałem od komornika (...)

przedawnienie należności z tytułu składek ZUS

przedawnienie należności z tytułu składek ZUS

1. w/w składki dotyczą wszystkich miesięcy w okresie od stycznia 1999 do grudnia 2003. 2. ZUS przeprowadził kontrolę w mojej spółce cywilnej w okresie marzec-maj 2004 i decyzją z dnia 12 sierpnia 2004 r. (doręczenie 17.08.2004) wymierzył mi dodatkowe składki od dodatku z tytułu wykonywania (...)

Przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia OC

Przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia OC

Z jakim okresem przedawnia się roszczenie ubezpieczyciela za niezapłaconą składkę O.C (chodzi o pojazdy mechaniczne) w stosunku do dłużnika i jakie artykuły lub ustawy to regulują? Roszczenie zakładu ubezpieczeń o zapłatę składki ulega przedawnieniu na zasadach określonych w k.c dla (...)

Odszkodowanie za samochód zastępczy

Odszkodowanie za samochód zastępczy

Ponieważ miałam kolizję drogową nie z mojej winy, na czas naprawy samochodu wynajęłam z serwisu samochód zastępczy. Przy rozliczaniu okazało się, że PZU zamierza zapłacić jedynie za 3 dni, gdyż wg nich właśnie tyle czasu powinna trwać naprawa. Naprawa jednak trwała 7 dni. Czy PZU ma (...)

Doniesienie do Prokuratury a przerwa przedawnienia

Doniesienie do Prokuratury a przerwa przedawnienia

Czy złożenie doniesienia do Prokuratury o popełnieniu przestępstwa oszustwa w związku z niepłaceniem należności z faktur przerywa bieg przedawnienia, czy też dzieje się tak wyłącznie poprzez wystąpienie na cywilną drogę sadową (lub uznanie długu przez dłużnika)? Czynności dokonane (...)