Przerwy w ubezpieczeniu przedsiębiorcy a zasiłek
Jeśli okres wyrejestrowania przedsiębiorcy z ubezpieczeń nie przekracza 30 dni, to ma on prawo do zasiłku chorobowego w pełnej wysokości
Tomasz I., łódzki przedsiębiorca, dość często korzystał z możliwości zawieszania działalności i wyrejestrowywał się z ubezpieczeń z ZUS. Tak zrobił też na początku zeszłego roku. Zawiesił działalność 3 stycznia i wyrejestrował się z ubezpieczeń do końca miesiąca. Podobnie było w lutym, z tym że okres zawieszenia trwał dwa tygodnie i skończył się przedostatniego dnia miesiąca.
Gdy w połowie marca Tomasz I. poszedł na trwające ponad tydzień zwolnienie lekarskie, ZUS wypłacił mu zasiłek chorobowy w wysokości 8 zł. Z wyliczeń przedsiębiorcy wynikało jednak, że powinien otrzymać ponad 200 zł. Dlatego odwołał się od tej decyzji. Gdy ZUS odmówił mu wypłaty wyższego świadczenia, sprawa trafiła do sądu.
Okazało się, że za podstawę wyliczenia zasiłku chorobowego ZUS przyjął jeden dzień – 28 lutego, przypadający bezpośrednio po ponownym zarejestrowaniu się do ubezpieczeń przez Tomasza I
(...)Sąd okręgowy nie był już jednak taki pewien rozstrzygnięcia i skierował pytanie prawne w tej sprawie do Sądu Najwyższego (sygn. I UZP 5/08).
Ten na rozprawie 12 września podjął uchwałę, w której stwierdził, że na gruncie prawa ubezpieczeń społecznych niedopuszczalna jest wykładnia przepisów prowadząca do wniosków sprzecznych z zasadami sprawiedliwości społecznej, a nawet przyzwoitości. A tak się dzieje, gdy ZUS ustala zasiłek chorobowy, tak jak w tym przypadku, w wysokości jednego złotego za dzień choroby.
W tej sprawie ZUS przyjął bowiem inną interpretację przepisów dla stwierdzenia, czy przedsiębiorca w ogóle podlega ubezpieczeniom (i pomimo krótkich przerw uznał, że tak jest), inną zaś przy określaniu podstawy do wyliczenia tego świadczenia. I wtedy stwierdził, że okres przerwy nieprzekraczający 30 dni wyklucza uwzględnienie przypadających przed nią okresów ubezpieczenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?