Przetargi pełne błędów

Tylko 14 spośród 148 skontrolowanych przetargów przeprowadzono bezbłędnie. Co dziesiąty trzeba było unieważnić z powodu rażących naruszeń prawa

Takie są wyniki kontroli przeprowadzonych od początku tego roku do 20 czerwca przez Urząd Zamówień Publicznych. Dane dotyczą największych przetargów, których wartość przekracza 5 mln euro (dostawy i usługi) oraz 10 mln euro (roboty budowlane). Tylko one podlegają obowiązkowej kontroli uprzedniej, prowadzonej po wyborze najkorzystniejszej oferty a przed podpisaniem umowy.

Błędy popełnione w 18 postępowaniach były na tyle istotne, że UZP zalecił ich unieważnienie. Oznacza to, że 12 proc. największych przetargów łącznej wartości 1,178 mld zł przeprowadzono z rażącym naruszeniem prawa. Najczęściej do uchybień dochodzi już na etapie przygotowania postępowania. Zamawiający nie żądają od wykonawców wszystkich niezbędnych dokumentów. Zespół Elektrowni Ostrołęka, prowadząc negocjacje dotyczące transportu węgla, nie sprawdził, czy firmy ubiegające się o to zamówienie mają wymagane licencje. W konsekwencji mógł wybrać do przewozu węgla podmiot, który w ogóle nie ma prawa świadczyć takich usług. Wartość tego zamówienia oszacowano na prawie 40 mln zł.

Porady prawne

Rzeczpospolita 07.09.2005


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika