Przytaczanie nowych dowodów w postępowaniu w sprawach gospodarczych
Postępowanie sądowe w sprawach gospodarczych charakteryzuje się pewnymi odrębnościami w stosunku do zwykłego procesu. W szczególności pozwany przedsiębiorca obowiązany jest w odpowiedzi na pozew powołać wszystkie twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania, chyba że wykaże, iż ich powołanie w odpowiedzi na pozew nie było możliwe, albo że potrzeba powołania wynikła później. Powyższa zasada ma umożliwić szybką koncentrację materiału dowodowego, tak aby możliwe było rozpoznanie sprawy w jak najkrótszym czasie. Odstępstwo od zakazu późniejszego powoływania nowych dowodów nie może wynikać nawet z faktu, że niepowołane wcześniej dowody mogą mieć zasadnicze znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy.
W postępowaniu w sprawach gospodarczych pozwany traci prawo powoływania twierdzeń, zarzutów oraz dowodów na ich poparcie, niepowołanych w odpowiedzi na pozew, bez względu na ich znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, chyba że wykaże, iż ich powołanie w odpowiedzi na pozew nie było możliwe, albo że potrzeba powołania wynikła później ( art. 479[14] § 2 k.p.c.)

Uchwała z dnia 17 lutego 2004 r. , sygn. III CZP 115/03. Źródło: Biuletyn SN.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?