Rachunki za paliwo i kwity z parkometru podstawą do zwrotu VAT - projekt nowelizacji ustawy o VAT i ustawy o rachunkowości
Chcąc wpisać w księgach rachunkowych wydatek na przykład na parkometr czy zakup paliwa, pracodawca nie będzie musiał czekać na fakturę. Wystarczy, że otrzyma od pracownika kwit z parkometru czy rachunek ze stacji benzynowej.
Takie rozwiązanie przewiduje m. in. projekt nowelizacji ustawy o VAT z 11 marca 2004 r. oraz o rachunkowości z 29 września 1994 r. Pierwsze czytanie przewidziane jest na rozpoczynające się w środę posiedzenie Sejmu RP.
Nowe zasady mają dotyczyć usług, w stosunku do których obowiązuje uproszczony sposób dokumentowania sprzedaży. Poza parkowaniem czy sprzedażą paliwa, są to usługi przewozu osób, w tym taksówkami, usługi gastronomiczne czy usługi myjni samochodowych.
Według projektu takie dowody jak kwity i bilety mogłyby też być podstawą do uznawania przez przedsiębiorców wydatków na koszty uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.
Obecnie ustawa o rachunkowości wymaga, aby dowód księgowy zawierał co najmniej: określenie rodzaju dowodu, jego numeru identyfikacyjny, wskazanie stron umowy kupna-sprzedaży z nazwą i adresem, opis operacji gospodarczej, jej wartość i datę, podpis wystawcy dokumentu, potwierdzenia sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia go w księgach rachunkowych.
Tymczasem paragon fiskalny nie mówi nic o nabywcy usługi, co dyskwalifikuje go jako dokument stanowiący podstawę do ujęcia wydatku w księgach. Tak samo jest z biletami jednorazowymi za usługi przewozu osób czy kwitami zapłaty za autostrady. Jednocześnie przepisy o VAT uznają je za równorzędne z fakturami VAT jeżeli chodzi o prawo do zwrotu tego podatku.
Po nowelizacji ustaw o VAT i o rachunkowości wszystkie te dokumenty będą wystarczającym dowodem do potwierdzenia poniesionego wydatku. Będzie też można wykazywać je w księgach rachunkowych.
Zdaniem autorów projektu, jego wejście w życie ułatwi podatnikom uzyskiwanie zwrotu VAT. Wpływy do budżetu państwa pozostaną natomiast na niezmienionym poziomie.
Projektodawcy chcą, aby zmiany weszły w życie 6 miesięcy od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło: druk sejmowy 2179
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?