Radni powtarzają wciąż te same błędy
Gminy mogą podejmować uchwały podatkowe. Sąd uzna je za nieważne, gdy stwierdzi, że zostały wydane z naruszeniem ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Radni podejmują uchwały w sprawach określenia stawek podatkowych, wprowadzenia zwolnień, określania wzorów informacji i deklaracji podatkowych - pisze Gazeta Prawna.
W każdym ze wskazanych zakresów w uchwałach zdarzają się błędy, które powinny być stwierdzane przez organ nadzoru, jakim są regionalne izby obrachunkowe. - Z analizy rozstrzygnięć nadzorczych wynika jednak, że często uchwały rad gmin różnicują stawki podatkowe według kryterium podmiotu - przyznaje na łamach dziennika dr Rafał Dowgier z Katedry Prawa Podatkowego Uniwersytetu w Białymstoku.
Uchwały, które przewidują zwolnienia mieszane, tzw. przedmiotowo-podmiotowe, są z kolei uchylane przez sądy administracyjne, mimo że regionalne izby obrachunkowe ich nie kwestionują. Ich jest najwięcej.
Rafał Dowgier wyjaśnia na łamach Gazety Prawnej, że w uchwałach dotyczących wzorów informacji i deklaracji podatkowych najczęściej stwierdza się błędy dotyczące pouczeń związanych z zasadami zaokrąglania podstawy opodatkowania czy podatku.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?