Reforma naboru na aplikację i uregulowanie wykonywania zawodu doradcy prawnego coraz bliżej
Wczoraj sejmowa Komisja Sprawiedliwości przeprowadziła pierwsze czytanie projektu ustawy o państwowych egzaminach prawniczych opracowanego w Ministerstwie Sprawiedliwości, wniesionego z inicjatywy posłów PO – wskazuje Rzeczpospolita
Zdecydowano, że dalej będą przeprowadzane prace w podkomisji. Będzie to ta sama podkomisja, którą wcześniej powołano do opracowania projektu ustawy o licencjach prawniczych zgłoszonego na początku 2008 r. przez PiS. Projekt przez pewien czas stał w miejscu, gdyż eksperci wskazywali na jego niezgodność z konstytucją.
Ustawa wprowadziłaby system dwóch państwowych egzaminów prawniczych. Pierwszy, zdawany przez absolwentów prawa, byłby przepustką na aplikację lub do zawodu doradcy prawnego. Obiema drogami poprzez dwa i pół roku aplikacji lub praktykowanie doradztwa przez pięć lat można byłoby, po zdaniu drugiego egzaminu, zdobyć uprawnienia adwokata czy radcy. Projektowane zasady rekrutacji na aplikacje byłyby skomplikowane i trudniejsze dla zdających niż dzisiejsze. Ale o wiele większe emocje wywołują rozwiązania dotyczące doradców. Po zdaniu egzaminu, uzyskaniu wpisu na listę i ubezpieczeniu się od odpowiedzialności cywilnej będą oni mogli udzielać porad, sporządzać opinie, pisma procesowe i umowy, występować przed organami administracji oraz sądami rejonowymi (z wyjątkiem spraw rodzinnych, opiekuńczych i karnych) – przypomina Rzeczpospolita
Kwestia uprawnień doradców obecnie budzi najwięcej wątpliwości radców prawnych i adwokatów. Projektowane uprawnienia doradców krytykował Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, twierdząc, że nie będą oni należycie przygotowani, by z nich właściwie korzystać w interesie klientów.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?