Refundowanie ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom

Czemu potrzebne są zmiany rozporządzenia w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom?

W konsultacjach jest obecnie dostępny na stronie MPiPS projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 kwietnia 2007 r. w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom wydane zostało na podstawie art. 12 ust. 8 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Konieczność zmiany rozporządzenia wynika z wejścia w życie rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych), które określa nowe zasady udzielania pomocy publicznej m.in. na szkolenia. Pomoc publiczna na szkolenia była do tej pory udzielana na podstawie rozporządzenia Komisji (WE) Nr 68/2001 (Dz. Urz. WE L 10 z 13.01.2001, str.33), które określało warunki udzielania pomocy publicznej na szkolenia. Rozporządzenie to obowiązywało do dnia 30 czerwca 2008 r., z tym że warunkowo można je było stosować w okresie przejściowym do 31 grudnia 2008 r. Rozporządzenie to, zostało zastąpione przez wyżej wskazane rozporządzenie Komisji (WE) Nr 800/2008, które określa nowe zasady udzielania pomocy publicznej, w tym na szkolenia. Stąd też potrzeba dostosowania przepisów krajowych do prawa wspólnotowego. 

Na czym polegają proponowane zmiany?

Projektowane rozporządzenie pozwoli na udzielanie pomocy publicznej pracodawcom zatrudniającym pracowników młodocianych w celu przygotowania zawodowego w okresie po dniu 31 grudnia 2008 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. na zasadach określonych rozporządzeniem Komisji (WE) nr 800/2008, z tym że realizacja podpisanych w tym czasie umów nastąpi nie później niż do dnia 31 lipca 2015 r.

Aby dostosować przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej do nowych zasad udzielania pomocy publicznej, projektowana regulacja przewiduje zmiany w procedurze ubiegania się o refundację. Aby został osiągnięty tak zwany efekt zachęty, pracodawca będzie musiał złożyć wniosek o zawarcie umowy o refundację wynagrodzeń do centrum edukacji i pracy młodzieży przed zawarciem z młodocianym umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. W związku z tym zmieniony będzie termin składania wniosków dla pracodawców chcących zatrudnić młodocianych uczących się w formach szkolnych. Dotychczas był to 15 listopada każdego roku, a zgodnie z projektem będzie to 31 lipca każdego roku. Zawarcie umowy z młodocianym przed dniem lub w dniu złożenia wniosku skutkować będzie negatywnym rozpatrzeniem wniosku. Konsekwencją tych zmian będzie też zmiana załącznika nr 1 do rozporządzenia, który stanowi wzór wniosku o zawarcie umowy o refundację. Pracodawca będzie także zobligowany do złożenia dodatkowego oświadczenia o nie ciążeniu na nim obowiązku zwrotu pomocy publicznej przyznanej niezgodnie z prawem i wspólnym rynkiem, oraz o tym, że nie jest on przedsiębiorcą zagrożonym w rozumieniu przepisów rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008.

Uściślony został również okres, na jaki Ochotniczy Hufiec Pracy (OHP) będzie zawierać z pracodawcą umowę o refundację wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne od wypłaconych wynagrodzeń. OHP będzie zobowiązany do zawarcia umowy na cały okres przygotowania zawodowego. Do tej pory praktykowane było często zawieranie umów na krótsze okresy, np. roczne. W przypadku zaś zmiany pracodawcy, u którego młodociany odbywać będzie przygotowanie zawodowe, umowa o refundację zawierana będzie do końca przygotowania zawodowego.

Projektowane rozporządzenie określa także dopuszczalną intensywność pomocy publicznej oraz wskazuje, jakie koszty kwalifikują się do objęcia pomocą publiczną. Uchyla się ponadto nieaktualne już przepisy, to jest § 9 i 10.

Wprowadza się również przepisy przejściowe, które stanowią, iż do umów o refundację zawartych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe oraz umożliwiają udzielenie pomocy pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi umowy o pracę przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, a nie zawarli jeszcze umowy o refundację wynagrodzeń i składek na pełny okres przygotowania zawodowego.

Przewiduje się termin wejścia w życie projektowanej regulacji z dniem 1 stycznia 2009 r.

Podmioty, na które oddziałuje akt normatywny

Regulacje zawarte w projekcie rozporządzenia dotyczą:

  • pracodawców oraz organizacji zrzeszających pracodawców,

  • młodocianych pracowników odbywających przygotowanie zawodowe u pracodawcy na podstawie umowy o pracę oraz młodocianych uczestników OHP zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych OHP,

  • Ochotniczych Hufców Pracy.

Podstawa:

  • Projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom;

  • Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. 2008 r., Nr 69 poz. 415, ze zm.);

  • Rozporządzenie Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych) (Dz. Urz. UE L 214 z 09.08.2008, str.3)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika