Rehabilitacja postcovidowa

Rusza rehabilitacja postcovidowa w uzdrowiskach i zakładach rehabilitacji, a wkrótce w poradniach i domu pacjenta

Już ponad 100 placówek medycznych przystąpiło do programu rehabilitacji postcovidowej w formie stacjonarnej i prowadzonej w uzdrowiskach. Specjaliści będą pomagać pacjentom w odzyskaniu pełni sił po przebytej chorobie COVID-19.

 Wkrótce program rehabilitacji postcovidowej zostanie rozszerzony o wizyty i zabiegi fizjoterapeutyczne prowadzone w domu i w gabinecie fizjoterapeutycznym.

Porady prawne

Kompleksowy program rehabilitacji postcovidowej

W poniedziałek minister zdrowia zainicjował kompleksowy program rehabilitacji postcovidowej przygotowany przez resort zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. Mogą z niego skorzystać osoby, które przechorowały COVID-19. Rehabilitacja postcovidowa, w zależności od stanu pacjenta, będzie prowadzona w domu, ambulatoryjnie, a także w oddziałach rehabilitacji, zakładach rehabilitacji leczniczej i uzdrowiskach.

- "Przygotowaliśmy pakiet odbudowy zdrowia Polaków po pandemii składający się z pięciu elementów. Jednym z nich jest rehabilitacja postcovidowa" - podkreślał Adam Niedzielski, minister zdrowia. - "Takie rozwiązanie będzie powszechnie dostępne, nie tylko w uzdrowiskach, ale także w warunkach domowych".  

Filip Nowak, p.o. prezesa NFZ podkreślił, że pacjenci z COVID-19, by odzyskać pełną sprawność, często potrzebują odpowiedniej rehabilitacji.  

- "Rehabilitacja postcovidowa będzie finansowana przez NFZ. W jej ramach pacjenci będą mieć zapewnione także wsparcie psychologiczne" - dodał Filip Nowak.  

Prezes NFZ poinformował, że do rehabilitacji prowadzonej w trybie stacjonarnym i w leczeniu uzdrowiskowym zgłosiło się ponad 100 placówek medycznych.  

Kompleksowy program rehabilitacji postcovidowej w zakresie stacjonarnym i uzdrowiskowym obejmuje m.in.: 

  • kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń ogólnousprawniających,  
  • inhalacje; 
  • hydroterapię, fizykoterapię – według indywidualnych wskazań; 
  • balneoterapię – według indywidualnych wskazań 
  • masaż – według indywidualnych wskazań; 
  • edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym np. naukę prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminację nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotną zmianę stylu życia; 
  • wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących. 

NFZ uruchomi także rehabilitację postcovidową prowadzoną ambulatoryjnie, czyli w gabinetach fizjoterapii zajmujących się rehabilitacją leczniczą, oraz w domu pacjenta.  

- "Rehabilitacja ambulatoryjna lub domowa będzie trwać maksymalnie 6 tygodni" – powiedział Filip Nowak, p.o. prezes NFZ. – "Pacjent do rehabilitacji postcovidowej może być skierowany do 6 miesięcy od zakończenia choroby COVID-19".  

Na rehabilitację postcovidową prowadzoną w formie stacjonarnej, w uzdrowiskach, gabinecie lub w domu konieczne będzie skierowanie wystawione m.in. przez lekarza POZ po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19. 

Specjaliści szacują, że wielu pacjentów ma powikłania po chorobie wywołanej koronawirusem. Najczęściej są to: problemy z oddychaniem, zmniejszona ogólna sprawność organizmu i tolerancja wysiłku fizycznego, bóle mięśniowo-stawowe, zaburzenia lękowe i depresyjne. 

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne