Rodzice tracą prawo do zasiłku rodzinnego

Wszystko przez obowiązujące od początku roku przepisy. Zmieniono nimi sposób liczenia dochodu.

Chodzi o nowelizację ustaw o świadczeniach rodzinnych oraz o pomocy osobom uprawnionym do alimentów - przypomina Gazeta Prawna.

Zgodnie z tymi przepisami zasiłek rodzinny jest przyznawany na podstawie dochodu osiągniętego przez członków rodziny w roku kalendarzowym poprzedzający okres zasiłkowy. Do końca 2011 roku był on dzielony przez liczbę wszystkich miesięcy w roku. Od stycznia dzielimy dochód tylko przez te miesiące, w których był on faktycznie uzyskiwany.

Porady prawne

Zatem gdy rodzic rozpoczął pracę od 1 października tzw. roku bazowego, to jego dochód zostanie podzielony nie przez 12, ale 3 miesiące. Gminy wskazują, że zaostrzone przepisy powodują, iż podzielenie dochodu przez mniejszą liczbę miesięcy oznacza przekroczenie kryterium uprawniającego do świadczeń na dzieci.

- Takich rodzin wcale nie jest mało, bo wiele osób ubiegających się o pomoc ma przerwy w osiąganiu dochodów, np. w związku z wychowywaniem dzieci, lub pracuje sezonowo - mówi Gazecie Prawnej Magdalena Rynkiewicz-Stępień, zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • zet 2014-04-25 20:45:03

    No tak... Fotoradary nie zarobiły...


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika