Rodziny zastępcze dostaną więcej pieniędzy
Wysokość pomocy pieniężnej dla rodziny zastępczej może zostać podwyższona przez radę powiatu - stanowi nowelizacja ustawy o pomocy społecznej.
24 stycznia 2010 roku wchodzi w życie ustawa z dnia 23 października 2009 roku o zmianie ustawy o pomocy społecznej (Dz. U. z dnia 24 grudnia 2009 r.).
- Celem inicjatywy jest utworzenie dla powiatów podstawy prawnej do wspomagania ze środków własnych rodzin zastępczych - uzasadnia zmiany ustawodawca.
Według nowych przepisów rodziny zastępcze mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Rada powiatu zdecyduje o tym w drodze uchwały, podnosząc wysokość pomocy pieniężnej przysługującej rodzinom zastępczym, wysokość pomocy pieniężnej na kontynuowanie nauki i usamodzielnienie oraz wartość pomocy na zagospodarowanie.
Podwyższenie wysokości pomocy może być zróżnicowane i uzależnione od spełnienia dodatkowych warunków określonych w uchwale rady powiatu - czytamy w ustawie.
Wypłaty wsparcia pieniężnego rodzinom zastępczym reguluje ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362).
Pieniądze przydziela starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania rodziny uwzględniając: wiek dziecka, stan zdrowia dziecka oraz jego niedostosowanie społeczne (jeżeli wykazuje przejawy demoralizacji w rozumieniu przepisów o postępowaniu w sprawach nieletnich). Podstawą ustalania wysokości pomocy jest obecnie kwota 1 647 zł.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?