Rolnicy otrzymają dotacje do ubezpieczeń swoich upraw i zwierząt?

W Sejmie znalazł się projekt ustawy, którego celem jest stworzenie podstaw prawnych umożliwiających stosowanie dopłat ze środków budżetu państwa do składek z tytułu umów ubezpieczenia zawartych z zakładami ubezpieczeń od ryzyka wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń losowych powodujących straty w produkcji roślinnej i zwierzęcej.

Jak jest teraz?

Obecnie produkcja roślinna oraz zwierzęca w gospodarstwach rolnych jest objęta dobrowolnym ubezpieczeniem oferowanym przez niektóre zakłady ubezpieczeń na zasadach komercyjnych. Wobec trudności finansowych dużej liczby gospodarstw rolnych i konieczności przeznaczania środków na modernizację, rolnicy w bardzo ograniczonym zakresie zawierają umowy ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich. Projektodawcy twierdzą, iż w konsekwencji, w sytuacji wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń klęskowych wymusza to konieczność uruchomienia różnych form pomocy dla poszkodowanych producentów rolnych ze środków budżetu państwa lub jednostek zaliczanych do sektora finansów publicznych. Doświadczenia zarówno polskie, jak i innych krajów wskazują na konieczność wprowadzenia powszechnego, lecz dobrowolnego systemu ubezpieczeń upraw i zwierząt, dostępnego dla producentów rolnych i zapewniającego jednocześnie ochronę ubezpieczeniową produkcji rolnej, w przypadku zaistnienia nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Porady prawne

Aktualnie poza ochroną ubezpieczeniową pozostaje na wsi ponad 80% podstawowej produkcji roślinnej i zwierzęcej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami określającymi zasady udzielania pomocy gospodarstwom rolnym w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń klęskowych, poszkodowani rolnicy mogą ubiegać się o:

  1. preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji w związku z klęską powodzi, suszy, gradobicia, pożaru, nadmiernych opadów atmosferycznych, huraganu, osuwisk ziemi i plagi gryzoni,

  2. ulgi w spłacie podatku rolnego oraz podatku od nieruchomości,

  3. ulgi i umorzenia w opłatach należności z tytułu składek i odsetek na ubezpieczenia społeczne rolników,

  4. pomoc doraźną, która uruchamiana jest w wysokości uzależnionej od możliwości budżetu państwa oraz rozmiarów klęski.

Wspomnieć jednak należy, iż pomimo stosunkowo dużej różnorodności form pomocowych dla rolników w takich sytuacjach, dostępność rolników do poszczególnych form pomocy jest ograniczona ze względu na:

  1. konieczność posiadania w ocenie banku kredytującego zdolności kredytowej - w przypadku ubiegania się o kredyty na wznowienie produkcji rolnej po klęsce z dopłatami do oprocentowania ze środków Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,

  2. nierekompensowanie z budżetu państwa skutków z tytułu zastosowanych ulg i umorzeń zobowiązań podatkowych przez gminy, jeżeli nie została przez Radę Ministrów ogłoszona klęska żywiołowa na danym obszarze kraju - w przypadku ubiegania się przez rolników o umorzenie lub udzielenie ulgi w podatku rolnym,

  3. obowiązujące rygorystyczne kryterium dochodowe (tj. przyjęcie dochodu z 2 ha przeliczeniowych bez względu na faktyczne zbiory) przy ubieganiu się przez rolników o pomoc społeczną udzielaną przez gminne ośrodki pomocy społecznej,

  4. ograniczone możliwości budżetu państwa na pomoc doraźną dla poszkodowanych gospodarstw rolnych.

Co nowego proponuje projekt?

W projekcie ustawy proponuje się objęcie dopłatami ze środków budżetu państwa składek z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia następujących upraw i zwierząt gospodarskich:

  1. uprawy rolne: zboża, kukurydza, rzepak, rzepik, ziemniaki, buraki cukrowe,

  2. zwierzęta gospodarskie: bydło, konie, owce, kozy, świnie.

Zaproponowany w projekcie ustawy zakres przedmiotowy ubezpieczeń w rolnictwie obejmuje podstawowe uprawy rolne w Polsce oraz najważniejsze gatunki zwierząt gospodarskich, stanowiące ponad 58% ogółu wartości towarowej produkcji rolnej. Ubezpieczenia jedynie podstawowych kierunków produkcji umożliwi podstawową ochronę ubezpieczeniową dla rolników i równocześnie wpłynie na ograniczenie wielkości dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczeniowych.

Przed czym chronić będą dotowane ubezpieczenia?

Proponowany w projekcie ustawy system dotowanych ubezpieczeń chronić będzie przed stratami będącymi wynikiem wystąpienia następujących zdarzeń losowych:

  • dla produkcji roÅ›linnej: ognia, huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, piorunu, eksplozji, obsuniÄ™cia siÄ™ zmieni, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych,

  • dla produkcji zwierzÄ™cej: ognia, huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, piorunu, eksplozji, obsuniÄ™cia siÄ™ ziemi, lawiny, uboju z koniecznoÅ›ci.

Proponuje się, aby dopłaty do składek ubezpieczeniowych były przekazywane zakładom ubezpieczeń na podstawie umów zawieranych przez ministra właściwego do spraw rolnictwa z tymi zakładami. W umowach zostaną określone warunki ubezpieczenia upraw i zwierząt, wysokość stawek taryfowych, sposób i terminy przekazywania i rozliczania środków na dopłaty, warunki ich zwrotu w przypadku wykorzystania niezgodnie z przeznaczeniem, pobrania nienależnie lub w nadmiernej wysokości oraz sposób przeprowadzania kontroli w zakresie realizacji umów w sprawie dopłat i umów ubezpieczenia.

W projekcie ustawy proponuje się, aby producenci rolni nabywający polisę płacili składkę pomniejszoną o wysokość dotacji z budżetu państwa, z tym że udział budżetu państwa w składkach ubezpieczeniowych będzie wynosić w przypadku ubezpieczeń w produkcji roślinnej - do 40% składki, a w przypadku produkcji zwierzęcej - do 50% składki, pod warunkiem, że stawki taryfowe ubezpieczenia zwierząt - 0,5%. Maksymalna wysokość dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw oraz zwierząt gospodarskich, wymienionych w projekcie ustawy, będzie określona przez Radę Ministrów corocznie, w drodze rozporządzenia, z uwzględnieniem powierzchni upraw i liczny zwierząt przewidzianych do objęcia ubezpieczeniem oraz założeń do ustawy budżetowej.

Projektowana ustawa miałaby wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.


Źródło:

  • RzÄ…dowy projekt ustawy o dopÅ‚atach do ubezpieczeÅ„ upraw rolnych i zwierzÄ…t gospodarskich (druk 4081).


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • robert 2018-06-02 23:14:26

    Dzień dobry mam pytanie co zrobić jak to źona nie prtycypuje w kosztach kredytowych mowa o hipotece bo moja żona twierdzi że nie musi dokładać nic do kredytu hipotecznego


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika