Rozporządzanie majątkiem wspólnym małżonków
Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, domnemianym ustrojem majątkowym istniejącym pomiędzy małżonkami jest wspólność ustawowa, zwana też wspólnością dorobkową. Wspólność ta obejmuje majątek, który małżonkowie uzyskali w trakcie trwania związku małżeńskiego. Swoboda rozporządzania przedmiotami wchodzącymi w skład majątku wspólnego zależna jest od tego, czy rozporządzenie to ma charakter zwykłego zarządu, czy też zakres ten przekracza. Na dokonanie rozporządzenia przedmiotami majątkowymi wchodzącymi w skład majątku wspólnego, które przekracza zakres zwykłego zarządu konieczna jest zgoda współmałżonka. W przeciwnym wypadku rozporządzenie staje się nieważne. Przepisy kodeksu chronią jednak dobrą wiarę osób, które dokonały czynności prawnej z małżonkiem nieuprawnionym do takiego rozporządzania majątkiem. O pojęciu dobrej wiary osób trzecich wypowiedział się Sąd Najwyższy w jednym z orzeczeń. Stwierdził on, iż:
Świadomość nabywcy samochodu co do tego, że jego zbywca pozostaje w związku małżeńskim oraz, że samochód ten wchodzi w skład majątku wspólnego zbywcy i jego małżonka, który nie bierze udziału w transakcji nie przesądza sama przez się o braku dobrej wiary nabywcy. Nabywca rzeczy ruchomej będzie uważany za działającego w złej wierze, jeśli wie lub na podstawie towarzyszących transakcji okoliczności powinien wiedzieć, że zbywca taki działa wbrew woli małżonka.

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna i Administracyjna z dnia 21 października 1987 r. sygn. III CRN 286/87, opubl. OSNCP 1989/11 poz. 185
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?