Ruchomy czas pracy na nowych zasadach
Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy i zmianę ustawy o związkach zawodowych, regulując na nowo zasady ruchomego czasu pracy.
Okres rozliczeniowy
Okres rozliczeniowy czasu pracy będzie mógł być wydłużony maksymalnie do 12 miesięcy w każdym systemie czasu pracy. Wprowadzenie tego rozwiązania ma pomóc pracodawcom lepiej organizować pracę i rozliczać czas pracy. Ma również umożliwić przedsiębiorcom elastyczne reagowanie na zmieniającą się warunki gospodarcze oraz pomóc zachować miejsca pracy.
Zgodnie z nowelizacją, pracownik będzie otrzymywał minimalne wynagrodzenie także za te miesiące, w których, ze względu na rozkład czasu pracy, nie miał obowiązku wykonywania pracy.
Ruchomy czas pracy
W zakresie ruchomego czasu pracy projekt przewiduje dwa rozwiązania:
- pracodawca będzie mógł wyznaczyć pracownikom różne godziny rozpoczynania pracy w poszczególnych dniach,
- rozkład czasu pracy będzie określał przedział, w którym pracownik będzie rozpoczynał pracę, a godzinę rozpoczęcia pracy wybierze sam pracownik.
Ruchomy czas pracy nie może jednak naruszać prawa do odpoczynku dobowego i tygodniowego.
Wykonywanie pracy w systemie ruchomym będzie możliwe także na wniosek zainteresowanego pracownika. Przerywany czas pracy będzie mógł być wprowadzony w drodze porozumienia ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników – aktualnie jest to możliwe tylko w układzie zbiorowym pracy.
Nowelizacja została przekazana pod obrady Senatu.
e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?