Rządowy projekt zmian kodeksu postępowania cywilnego i ustawy o kosztach sądowych
Rada Ministrów w dniu 6 lipca 2004 r. przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, ustawy - Kodeks cywilny oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Projekt ma na celu wprowadzenie alternatywnego sposobu rozstrzygania sporów cywilnych. Będzie on stosowany obok zwykłego postępowania sądowego.
Postępowanie mediacyjne
Mediacja ma ułatwić dochodzenie roszczeń, a jednocześnie skutecznie udzielać ochrony prawnej podmiotom, które wybrały ten tryb dochodzenia swych praw. Przyjęto założenie, aby spory rozstrzygane poprzez mediację były nieskomplikowane. Przygotowano szczególne rozwiązania dotyczące mediacji w sprawach rodzinnych i opiekuńczych.
Spór cywilnoprawny będzie można rozwiązać przez ugodę przed mediatorem. Po zatwierdzeniu jej przez sąd będzie miała moc prawną ugody sądowej. Wszczęcie postępowania mediacyjnego ma przerywać bieg przedawnienia. Zawarcie umowy mediacyjnej nie stanowi przeszkody do rozpoznania sprawy przez sąd w postępowaniu cywilnym.
Mediator zostanie wybrany przez strony, za wyjątkiem sytuacji, gdy do mediacji kierować będzie sąd. Dla przyspieszenia postępowania sąd będzie mógł wyznaczyć mediatora. Mediatorem może być każdy mający pełną zdolność do czynności prawnych i korzystający w pełni z praw publicznych. Nie może być nim sędzia, nie dotyczy to jednak sędziów, którzy przeszli w stan spoczynku. Jego zadanie polega na doprowadzeniu do zawarcia ugody stron. Nie rozstrzyga sporu.
Z uwagi na dobrowolny charakter mediacji przyjęto, że koszty mediacji strony określą w umowie zawartej z mediatorem. Obejmują one jego wynagrodzenie oraz poniesione wydatki. Gdy ugoda została zawarta przed mediatorem w toku sprawy, powód otrzyma zwrot 3/4 uiszczonego wpisu. Ma to służyć jako zachętą do załatwienia spraw cywilnych w drodze mediacji.
Źródło:
- Centrum Informacyjne Rządu - www.kprm.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?