Rzeczy użyczone w działalności gospodarczej
Używanie w działalności gospodarczej ruchomości oraz nieruchomości będących cudzą własnością jest zjawiskiem bardzo rozpowszechnionym. Korzystanie ze składników cudzego majątku może odbywać się za odpłatnością bądź też nieodpłatnie - najczęściej na podstawie umowy użyczenia. Zarówno jedna jak i druga sytuacja nie jest obojętna z podatkowego punktu widzenia. Dzisiaj przyjrzymy się skutkom podatkowym umów użyczenia powstającym po stronie przedsiębiorcy, który korzysta z użyczonych składników majątku.
Umowa użyczenia jest umową cywilnoprawną. Zagadnienia z nią związane uregulowane zostały w Kodeksie cywilnym. Jej istota polega na tym, że użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Z kodeksowych regulacji wynika więc, że przedmiotem umowy użyczenia mogą być rzeczy - zarówno ruchome jak i nieruchomości. Jednocześnie przepisy nie przewidują możliwości użyczenia praw majątkowych, czy też pieniędzy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?