Sąd może poprawić wyliczenie kosztów egzekucji komorniczej
Koszty postępowania egzekucyjnego, na które składa się zwłaszcza opłata stosunkowa wynosząca co do zasady 15 % wartości egzekwowanego świadczenia, obciążają dłużnika. Określa je komornik prowadzący egzekucję. Dłużnik może kwestionować wyliczenia komornika zawarte w takim postanowieniu, wnosząc do sądu skargę na czynności komornika. Czy jednak można jakoś inaczej wzruszyć ustalenia komornika w przedmiocie kosztów egzekucji cywilnej? Odpowiedzi na to pytanie daje niedawna uchwała Sądu Najwyższego, w której stwierdził on, co następuje:
Sąd może na podstawie art. 759 § 2 K.p.c. z urzędu zmienić prawomocne postanowienie komornika, którym wadliwie ustalono wysokość opłaty egzekucyjnej.

Oznacza to iż, dłużnik, który nie zgadza się z kosztami egzekucji wyliczonymi przez komornika, może zwrócić się do sądu o ich skorygowanie - i to nawet wówczas, gdy nie skorzystał z prawa zaskarżenia postanowienia komornika w tej sprawie. Na podstawie art. 759 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego sąd ma bowiem kompetencję do wydania komornikowi z urzędu (tj. z własnej inicjatywy, która jednak może być zainspirowana przez zainteresowanego) zarządzenia zmierzającego do zapewnienia i należytego wykonania egzekucji oraz usunięcia spostrzeżonych uchybień. Takie uprawnienia mieszczą się więc w zakresie nadzoru sądu nad postępowaniem egzekucyjnym i mogą być wykorzystane - Jak wynika z powyższej uchwały SN - nawet po prawomocnej czynności komornika (postnowieniu w przedmiocie kosztów egzekucji cywilnej), gdy za jej zmianą przemawia interes społeczny.
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 19 kwietnia 2007 r.; sygn. akt III CZP 16/07
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?