Sąd Najwyższy za dwa miesiące rozstrzygnie kwestię istotną dla całej rzeszy emerytów. (...) Problem dotyczy rozstrzygnięcia, jaką kwotę bazową (co roku nowy wyższy wskaźnik jest ogłaszany przez prezesa GUS) należy zastosować przy przeliczaniu wcześniejszej emerytury, jeśli osoba ją pobierająca pracowała przez co najmniej 30 miesięcy.
Sąd Najwyższy rozstrzygnie o kwocie bazowej
Powiązane artykuły
Skarga kasacyjna - kompletny przewodnik 2025
Skarga kasacyjna w 2025 roku - kto może wnieść, jakie są wymogi formalne, terminy i koszty. Praktyczny przewodnik z aktualnymi przepisami KPC.
Obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny w trakcie małżeństwa
Obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa i istnieje niezależnie od łączącego małżonków ustroju majątkowego. Podstawą prawną tego (...)
Kto może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?
Zgodnie z prawem nabycie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Jednakże by móc się legitymować tytułem spadkobiercy, musimy uzyskać określone dokumenty tj. akt poświadczenia dziedziczenia (...)
Zasada rozstrzygania wątpliwości faktycznych na korzyść przedsiębiorcy
Zgodnie z nią, jeżeli przedmiotem postępowania przed organem jest nałożenie na przedsiębiorcę obowiązku bądź ograniczenie lub odebranie uprawnienia, a w tym zakresie pozostają niedające się (...)
Reprezentacja Wspólnoty Mieszkaniowej w postępowaniu sądowoadministracyjnym
Ustawa o wÅ‚asnoÅ›ci lokali stoi na gruncie swobody ksztaÅ‚towania sposobu zarzÄ…du w dużych Wspólnotach Mieszkaniowych, tj. takich wspólnotach, w których lokali wyodrÄ™bnionych wraz (...)
Jak wynagrodzić pracownika za godziny nadliczbowe?
Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu (...)
Dla kogo Å›wiadczenie „Emerytura+”?
W maju 2019 r. ok. 9,72 miliona osób pobierajÄ…cych emerytury i renty otrzyma tzw. „EmeryturÄ™+”. Jest to jednorazowe Å›wiadczenie pieniężne w wysokoÅ›ci minimalnej emerytury, która (...)
Rozliczenia małżonków po ustaniu ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej z tytułu nakładów i wydatków związanych z budową budynku mieszkalnego na gruncie jednego z małżonków
Częstym przypadkiem z jakim spotykamy się na kanwie spraw związanych z podziałem majątku wspólnego małżonków jest sytuacja, w której małżonkowie wspólnie dokonują budowy budynku mieszkalnego (...)
Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia
W wyniku nowelizacji z dnia 22 grudnia 2004 r. (która weszÅ‚a w życie zasadniczo z dniem 6 lutego 2005 r.) w kodeksie postÄ™powania cywilnego pojawiÅ‚a siÄ™ nowa procedura: o stwierdzenie niezgodnoÅ›ci (...)
Przesunięcia majątkowe we wspólności majątkowej małżeńskiej
Gdy między małżonkami istnieje wspólność majątkowa, mamy do czynienia z trzema majątkami: majątkiem wspólnym oraz dwoma majątkami osobistymi każdego z małżonków. Oczywiście w wielu przypadkach (...)