Powielenie przygotowanej przez kogo innego specyfikacji istotnych warunków zamówienia publicznego, tzw. SIWZ, może być kradzieżą cudzej myśli, zakazaną przez prawo autorskie, a także przez przepisy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Choć bowiem sposób sporządzenia SIWZ szczegółowo normuje prawo zamówień publicznych, formularz ofertowy może być utworem chronionym przez prawo autorskie. Tak uznał Sąd Najwyższy w precedensowym wyroku z 27 lutego 2009 r. (sygn. V CSK 337/08).
SIWZ też mogą być chronione prawem autorskim
Powiązane artykuły
Prywatny monitoring w prawie polskim
Kompletny przewodnik po prywatnym monitoringu w Polsce 2025. RODO, kary UODO, odpowiedzialność prawna, praktyczne porady prawne.
Kiedy możesz korzystać z cudzego utworu bez umowy? (dozwolony użytek)
Zasadą w prawie autorskim jest, iż z utworu może korzystać lub nim rozporządzać tylko osoba uprawniona. Najczęściej będzie to sam twórca lub osoba, która nabyła określone prawa majątkowe, (...)
Wolność działalności gospodarczej
W Prawie przedsiębiorców przewidziano m.in. zasadę wolności działalności gospodarczej i równości przedsiębiorców oraz zasadę „co nie jest prawem zabronione, jest (...)
Urlop na żądanie - czyli co zrobić, jeżeli pracodawca nie chce dać Ci urlopu?
Kodeks pracy przyznaje pracownikowi prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Poza tym prawo to jest chronione w bardzo wysokim stopniu, a mianowicie pracownik nie może zrzec (...)
Naruszenie dóbr osobistych pracownika
Jakie działania pracodawcy naruszają dobra osobiste pracownika, a jakie są dozwolone? Jak chroni się godność i prywatność pracowników?
Zasiedzenie nieruchomości i rzeczy ruchomych - Poradnik 2025
Kompletny poradnik po zasiedzeniu w 2025 roku. Poznaj warunki, terminy, procedury i koszty nabycia własności przez zasiedzenie nieruchomości i rzeczy ruchomych.
Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia
W wyniku nowelizacji z dnia 22 grudnia 2004 r. (która weszła w życie zasadniczo z dniem 6 lutego 2005 r.) w kodeksie postępowania cywilnego pojawiła się nowa procedura: o stwierdzenie niezgodności (...)
Jakie zasady obowiązują w prawie cywilnym?
Zasady prawa cywilnego to kategoria norm prawnych, któe wyróżniają się swoją doniosłością i szczególną rolą, jaką pełnią w ramach tej gałęzi prawa. Stanowią one podstawowe założenia, (...)
Użytkowanie wieczyste 2025 | Aktualne przepisy i stawki
Wszystko o użytkowaniu wieczystym w 2025 roku: aktualne przepisy, stawki opłat, przekształcenie we własność, terminy i praktyczne porady. Kompletny przewodnik prawny.
Prawo pierwokupu
Z prawem pierwokupu mamy do czynienia wtedy, gdy treść jakiegoś aktu prawnego (ustawowe prawo pierwokupu), bądź czynność prawna (umowne prawo pierwokupu) zastrzega dla jednej ze stron pierwszeństwo (...)