Skomplikowana procedura w Funduszu Alimentacyjnym
Procedura ubiegania się o wsparcie rodzi wątpliwości i może wymagać nawet kilku wizyt w urzędach. Kto złoży wniosek w sierpniu, dostanie pieniądze w październiku, kto dopiero we wrześniu - poczeka na wypłatę do listopada
Od początku sierpnia osoby zainteresowane otrzymaniem świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego (okres zasiłkowy zaczyna się w październiku) mogą składać o nie wnioski w gminach. Od lipca składają je zainteresowani świadczeniami rodzinnymi (okres zasiłkowy zaczyna się we wrześniu).
(...)Jednym z niezbędnych dokumentów do ubiegania się o pomoc z FA jest zaświadczenie od komornika o bezskuteczności egzekucji za dwa ostatnie miesiące. Gminy mają wątpliwości, o które miesiące chodzi. Czy te poprzedzające okres zasiłkowy, czyli sierpień i wrzesień?
– Nie. Chodzi o ostatnie dwa miesiące przed złożeniem wniosku w gminie. Jeśli zatem osoba składa wniosek w sierpniu, to zaświadczenie o bezskuteczności egzekucji musi dotyczyć czerwca i lipca, ale jeśli złoży wniosek we wrześniu – to lipca i sierpnia itd.
(...)Kolejna bariera, na jaką natknęli się potencjalni beneficjanci systemu pomocy rodzinie, to poświadczenie dochodów. Problem tkwi w tym, że zaświadczenia o dochodzie z urzędu skarbowego na potrzeby świadczeń rodzinnych różnią się o jedną pozycję (przychód) w stosunku do zaświadczeń na potrzeby FA.
MPiPS wyjaśniło, że osoba ubiegająca się o oba rodzaje pomocy może złożyć tylko to drugie zaświadczenie. Jeśli jednak przekazała już dokumenty o świadczenia rodzinne, a później wybiera się z wnioskiem o pomoc z FA, to pozostaje jej złożyć kolejne zaświadczenie z urzędu skarbowego – na podstawie innego wzoru według innego rozporządzenia.
Rzeczpospolita 25.08.2008 r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?