Skrócenie pracy sądów? Rząd przyjął projekt

10.10.2012

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Chodzi o nowelizację kodeksu postępowania karnego, kodeksu karnego i niektórych innych ustaw. Projekt przygotował minister sprawiedliwości.

- Zaproponowane rozwiązania przyczynią się do skrócenia pracy sądów. Sąd ma orzekać jednoosobowo, dotyczy to również sądów drugiej instancji. Możliwe będzie wydanie wyroku bez rozprawy, jeżeli taki wniosek zgłosi oskarżony. Wnioskowanie o skazanie bez rozprawy rozszerzono na wszystkie występki. Instytucja dobrowolnego poddania się karze będzie obejmować wszystkie przestępstwa, również najcięższe - czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W komunikacie zaznaczono również, że po zmianach referendarze sądowi przejmą część czynności wykonywanych przez sędziów w postępowaniu karnym, będą mogli np. wydawać postanowienia o charakterze obligatoryjnym, wydawać decyzje o udziale obrońcy i pełnomocnika, określać koszty procesu.

Porady prawne

Zmianie mają ulec też regulacje związane ze stosowaniem zatrzymania prokuratorskiego oraz tymczasowego aresztowania. Tymczasowe aresztowanie nie będzie stosowane, jeżeli przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 2 lat (obecnie do 1 roku).

Możliwe będzie umorzenie postępowania karnego, gdy sprawca pojedna się z pokrzywdzonym i naprawi wyrządzoną szkodę. Taki tryb będzie możliwy w sprawach o przestępstwa zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

W komunikacie rządu czytamy również, że zmieniono kwalifikację czynu prowadzenia pod wpływem alkoholu pojazdów innych niż mechaniczne, np. roweru. Będzie za to grozić kara aresztu lub kara grzywna nie niższa niż 50 zł (obecnie - kara grzywny do 5.000 zł, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do 1 roku).

premier.gov.pl, (DM)

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne