Skutki zawyżania cen przez sprzedającego
Zawyżanie stosowanych w obrocie cen, mimo istnienia ograniczeń w ustalaniu ich wysokości przewidzianych w ustawie z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach, może spowodować wszczęcie przeciw przedsiębiorcy procedury administracyjnej.
(...)Decyzję o ustaleniu nienależnej kwoty, podlegającej zwrotowi i kwoty dodatkowej, podlegającej wpłaceniu do budżetu państwa, wydaje naczelnik właściwego miejscowo dla danego przedsiębiorcy urzędu skarbowego albo organ kontroli skarbowej, który w toku prowadzonej kontroli stwierdzi cenowe nieprawidłowości (art. 13 ust. 4 i 5 ustawy).
(...)Art. 13 ust. 4 ustawy o cenach stwierdza, że decyzje w tego rodzaju sprawach wydawane są na wniosek organów przeprowadzających kontrole, czyli z reguły organów Inspekcji Handlowej.
(...)Jeżeli chodzi natomiast o pojedynczych konsumentów, niezadowolonych z jakości sprzedanego im produktu, to mogą oni skorzystać w pierwszej kolejności z uprawnień, jakie dają im przepisy regulujące sprzedaż konsumencką, przewidujące także możliwość żądania obniżki ceny (art. 8 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej).
Gazeta Podatkowa 21.02.2006 r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?