Spółdzielnia dla producentów rolnych

25 września 2008 r. wchodzą w życie zmiany do ustawy - Prawo spółdzielcze.

Jaki nowy rodzaj spółdzielni dla producentów rolnych przewidziano?

Osoby fizyczne oraz osoby prawne prowadzące gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub prowadzące działalność rolniczą w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej wyłącznie w celu organizowania się:

  • w grupy producentów rolnych w rozumieniu ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw,
  • we wstępnie uznane grupy producentów owoców i warzyw oraz uznane organizacje producentów owoców i warzyw w rozumieniu ustawy z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego

- mogą założyć spółdzielnię, której liczba założycieli nie może być mniejsza od 5.

Jak wynika z bieżących doświadczeń, wymóg, aby spółdzielnię tworzyło co najmniej 10 osób, stanowi istotne utrudnienie w praktycznej realizacji założonych celów gospodarczych. Wedle znowelizowanych przepisów, spółdzielnia musi liczyć:

  • co najmniej 10 członków,
  • a spółdzielnia produkcji rolnej oraz spółdzielnia, o której mowa wyżej, co najmniej 5 członków, o ile statut nie wymaga liczby większej. Zgodnie z nowym przepisem art. 46a, w spółdzielni nowego rodzaju oraz w spółdzielni produkcji rolnej, w której liczba członków nie przekracza 10, nie powołuje się rady, o ile statut nie stanowi inaczej. W tym przypadku kompetencje rady wykonuje walne zgromadzenie członków.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 25 lipca 2008 r. o zmianie ustawy - Prawo spółdzielcze (Dz. U. 2008 r., Nr 163, poz. 1014);
  • Ustawa z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (Dz. U. 2003 r., Nr 188, poz. 1848, ze zm.);
  • Ustawa z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego (Dz. U. 2008 r., Nr 11, poz. 70, ze zm.);
  • Ustawa z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. 2000 r., Nr 88, poz. 983, ze zm.)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika