Spółdzielnia socjalna - sposób na bezrobocie

Osoby długotrwale bezrobotne i zagrożone wykluczeniem społecznym mają wspólnie prowadzić działalność gospodarczą w formie spółdzielni socjalnej. Mogą liczyć na ulgi w podatkach i składkach na ubezpieczenia społeczne.

Celem działania spółdzielni socjalnej jest społeczna i zawodowa reintegracja osób ją tworzących, poprzez prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa (także gospodarstwa rolnego). Wczoraj rząd zaakceptował przygotowany przez Ministerstwo Polityki Społecznej projekt ustawy o spółdzielniach socjalnych. Ich wprowadzenie przewidywała ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Spółdzielnię socjalną mogą utworzyć bezrobotni, niepełnosprawni oraz bezdomni, którzy realizują indywidualny program wychodzenia z bezdomności, alkoholicy i narkomani po terapii odwykowej, chorzy psychicznie, zwalniani z zakładów karnych, uchodźcy realizujący indywidualny program integracji. Wspólna praca ma ograniczyć ich marginalizację i wykluczenie społeczne. Spółdzielcy będą pracować na podstawie umów o pracę.

Porady prawne

Rzeczpospolita 09.02.2005 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika