Średnia krajowa - ile wynosi?

Średnia krajowa osiągnęła najwyższy poziom tego wskaźnika w historii. Według obwieszczenia Prezesa GUS z dnia 20 stycznia 2015 r., przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2014 r. wyniosło 4379,26 zł.

W stosunku do poprzedniego miesiąca – listopada 2014 – odnotowano ponad 9-procentowy wzrost - wówczas kwota ta wynosiła 4004,80 zł. Wzrost nastąpił także w relacji rocznej, gdyż w grudniu 2013 roku przeciętne wynagrodzenie wynosiło 4221,50 zł.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w całym 2014 r. wyniosło 3980,24 zł.

Średnia krajowa netto

Dane podawane przez GUS to kwoty brutto. Po odliczeniu podatku i składek osoba zarabiająca na podstawie stosunku pracy 4379 zł brutto otrzymałaby 3117 zł netto, a zarabiająca 3980 zł brutto – 2839 zł netto.

Średnia krajowa zależna od województwa

Wysokość przeciętnych zarobków znacznie różni się w zależności od województw. Najwięcej zarabiają mieszkańcy Mazowsza – w grudniu 2014 przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w województwie Mazowieckim wyniosło 5033,20 zł, podczas gdy w województwie Warmińsko-Mazurskim wynosiło 3 570,89 zł, a w Podkarpackim 3555,47 zł.

Stopa bezrobocia

Podobne różnice występują również w przypadku stopy bezrobocia. W grudniu 2014 r. w całej Polsce wyniosła ona 11,5%, a w województwie Mazowieckim 9,8%. Natomiast bezrobocie w samej tylko Warszawie wyniosło zaledwie 4,3%. Dla porównania, w województwie Warmińsko-Mazurskim w końcu grudnia 2014 r. stopa bezrobocia wynosiła 18,9%.

W sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2014 roku zatrudnionych było 5 milionów 549 tysięcy osób. W stosunku do poprzedniego roku odnotowano wzrost zatrudnienia o nieco ponad 1 pkt proc.

Jak obliczana jest średnia krajowa?

Kwoty przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw podawane są w formie obwieszczenia Prezesa GUS. Miejsca, formy i terminy ogłaszania (z uwzględnieniem częstotliwości) to:

  • Dziennik Urzędowy GUS około 15 stycznia każdego roku (za poprzedni rok)

  • Dziennik Urzędowy RP "Monitor Polski" -  około 15 dni po każdym kwartale

  • Dziennik Urzędowy GUS -  około 15 dni po każdym miesiącu (od 2003 r. z wyjątkiem grudnia)

  • Dziennik Urzędowy RP "Monitor Polski" około 15 dni po zakończeniu roku (za grudzień; od 2003 r.)

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw stanowi stosunek sumy wynagrodzeń osobowych brutto, honorariów wypłaconych niektórym grupom pracowników za prace wynikające z umowy o pracę, wypłat z tytułu udziału w zysku do podziału lub z nadwyżki bilansowej w spółdzielniach do przeciętnej liczby zatrudnionych w danym okresie; po wyeliminowaniu osób wykonujących pracę nakładczą oraz zatrudnionych za granicą.

Przy interpretacji wskaźników podawanych przez GUS należy pamiętać, że dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia zbierane są wyłącznie od przedsiębiorców zatrudniających powyżej 9 osób, nie obejmują więc tzw. mikroprzedsiębiorców. Poza tym, przeciętne miesięczne wynagrodzenie jest średnią wyliczoną ze wszystkich badanych wynagrodzeń, stąd duże znaczenie dla tego wskaźnika mają osoby pobierające wysokie wynagrodzenia.  

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Program „Opieka 75+” - czyli gminy zaopiekują się seniorami...

Program „Opieka 75+” - czyli gminy zaopiekują się seniorami...

Jaki jest cel programu "Opieka 75+"?  W odpowiedzi na zachodzące procesy demograficzne Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowało program „Opieka 75+”. Chodzi o zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych oraz specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób samotnych w wieku 75 lat i więcej w gminach do 20 tys. mieszkańców, które (...)

Jazda bez biletów się nie opłaca

Jazda bez biletów się nie opłaca

Krajowy Rejestr Długów przygotował raport dotyczący Polaków jeżdżących bez biletów. Wynika z niego, że wiele osób nie kasuje biletów (rocznie wystawianych jest ok. 900 000 mandatów). Z tytułu kar za przejazd bez biletu uzyskano ponad 173,8 mln zł. Z danych statystycznych wynika, że 57% osób, które jeżdżą bez biletu, nie przekroczyło (...)

SMS bezgraniczny

SMS bezgraniczny

Średni koszt SMS-ów wysłanych w roamingu między październikiem 2007 a marcem 2008 wyniósł w UE 0,29 euro, wynika z przedstawionych dziś (15 lipca br.) przez Komisję Europejską danych. To dziesięć razy więcej niż koszt SMS-a krajowego. Niska skuteczność samoregulacji sektora to sygnał dla Komisji, by rozpocząć prace nad odpowiednimi przepisami.Komisja Europejska przedstawiła (...)

Rata nie może być wyższa od połowy pensji

Rata nie może być wyższa od połowy pensji

Zarabiasz poniżej średniej krajowej? Nie możesz ubiegać się o kredyt, jeżeli spłacasz już raty o wartości przekraczającej połowę wypłaty. Nie dostaniemy pożyczki ani kredytu, jeżeli spłacane raty wcześniej zaciągniętych zobowiązań przekraczają już 50 proc. uzyskiwanych dochodów netto – informuje Gazeta Prawna. Wynika tak z zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego Rekomendacji (...)

900 tys. mandatów rocznie za jazdę na gapę

900 tys. mandatów rocznie za jazdę na gapę

Blisko 60 proc. Polaków jeżdżących bez biletów nie przekroczyło 35 lat. Rekordzista z woj. zachodniopomorskiego wyjeździł kary na kwotę ponad 40 tys. zł. Takie dane znalazły się w najnowszym raporcie Krajowego Rejestru Długów – czytamy na łamach Gazety Wyborczej. Według tego dokumentu w każdym z 17 województw znajdziemy gapowicza, którego łączna (...)

Najniższa krajowa 2013 - ile wynosi?

Najniższa krajowa 2013 - ile wynosi?

1 600 zł brutto. Tyle od Nowego Roku będzie wynosiła najniższa krajowa. W porównaniu do 2012 roku najniższa krajowa wzrośnie z 1 500 zł na 1 600, czyli o 100 zł  – dodajmy 100 zł brutto.   Rzeczywiście pracownik otrzyma więc „na rękę” 1 181,38 zł (w 2012 roku najniższa pensja netto wynosiła 1 111,86 zł). Zobacz, ile wynosi średnia (...)

Nie ma poprawy w sądach gospodarczych

Nie ma poprawy w sądach gospodarczych

Przedsiębiorcy mają dosyć wlokących się procesów gospodarczych (do sądów wpływa ich rocznie ok. 900 tys.). Rok temu Zbigniew Ziobro, ówczesny minister sprawiedliwości, zapowiadał, że w 2008 r. takie postępowania będą dwukrotnie krótsze, a za trzy lata - nawet trzykrotnie. - Niestety, na zapowiedziach się skończyło. Co gorsza reforma zapoczątkowana przez (...)

2 tysiące złotych dla najgorzej zarabiających?

2 tysiące złotych dla najgorzej zarabiających?

Związkowcy z Solidarności i SLD chcą, żeby pensja minimalna wynosiła połowę średniej krajowej.  A ta w grudniu 2011 r. po raz pierwszy przekroczyła 4 tys. zł – przypomina dzisiejsza Gazeta Wyborcza. Dwoma projektami ustaw o podniesieniu pensji minimalnej zajmował się wczoraj Sejm. - Naszym celem jest stopniowe podwyższanie wynagrodzenia do wysokości 50 proc. średniej krajowej (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Warunki zabudowy zagrodowej

Warunki zabudowy zagrodowej

Posiadam 14 h gruntów rolnych z wydanymi warunkami zabudowy zagrodowej. Średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego w gminie jest 8.5 h. Czy mogę wydzielić z tego gospodarstwa działkę o powierzchni (...)

Zaległe składki ZUS z FGŚP

Zaległe składki ZUS z FGŚP

Firma (sp. z o.o.) złożyła wniosek do sądu o upadłość. Od ponad roku nie odprowadzała składek ZUS od mojego wynagrodzenia (ponad średnia krajowa) ? Ewentualne dochodzenie tych składek (przez (...)

Jak uzyskać większy zasiłek macierzyński?

Jak uzyskać większy zasiłek macierzyński?

Właśnie jestem w piątym miesiącu ciąży, od niecałego roku czasu prowadzę własny biznes (jednoosobowa działalność gospodarcza). Chciałabym po porodzie uzyskać jak najwyższy zasiłek macierzyński. (...)

Jak uzyskać większy zasiłek macierzyński?

Jak uzyskać większy zasiłek macierzyński?

Właśnie jestem w piątym miesiącu ciąży, od niecałego roku czasu prowadzę własny biznes (jednoosobowa działalność gospodarcza). Chciałabym po porodzie uzyskać jak najwyższy zasiłek macierzyński. (...)

FORUM PRAWNE

Najnizsza krajowa 2012 a średnia krajowa.

Najnizsza krajowa 2012 a średnia krajowa. Heja. Wiem jaka jest średnia krajowa najniższa, ale chciałabym się dowiedzieć jaka jest średnia zarobków wszystkich polaków? Chciałabym porównać wysokości (...)

Jaka jest obecnie najniższa średnia krajowa 2012

Jaka jest obecnie najniższa średnia krajowa 2012 Witam, chciałbym się dowiedzieć jaka jest obecnie najniższa średnia krajowa i jak można ją uzyskać?

Najniższa średnia krajowa

Najniższa średnia krajowa Mam problem, jeżeli pracownik ma określona stawkę godzinową brutto i ma nadgodziny , czy dobrze liczę że powinienem wyrównać stawkę za godziny normatywne? problem (...)

średnia krajowa 2011

średnia krajowa 2011 Witam Mam pytanie dokładnie takie jak podałem wtemacie,Będę wdzięczny za odpowiedzi i z góry dziekuję

Polska najniższa średnia krajowa 2012

Polska najniższa średnia krajowa 2012 jaka w Polsce ma być minimalna płaca do ręki i na papierze w przyszłym roku? i czy pensja ma wzrastać stale co rok o tyle samo?! czy poza tym zmieniły się (...)

Najniższa średnia krajowa 2012

Najniższa średnia krajowa 2012 Witam,mam taki problem, zaczne od poczatku zeby przedstawic całą sytuację. Straciłem pracę w związku z restrukturyzacją mojego zakładu pracy. Przyjęto Bardziej (...)

Ile wynosi średnia krajowa?

Ile wynosi średnia krajowa? Średnia krajowa na rok 2013 powinna byc znana po pierwszym kwartale czy później? Są już jakieś kalkulacje ile wyniesie? Witam Mam pytanie dokładnie takie jak podałem (...)

ile średnia krajowa 2013?

ile średnia krajowa 2013? ile średnia krajowa 2013?

ile wynosi średnia krajowa brutto, niemcy 2013?

ile wynosi średnia krajowa brutto, niemcy 2013? ile wynosi średnia krajowa brutto, niemcy 2013?

Porady prawne