3.12.2008

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Świąteczne zakupy w Europie

Do Wigilii pozostał już niecały miesiąc. W natłoku pracy oraz załatwiania spraw bieżących na ogół zapominamy odpowiednio wcześnie zaopatrzyć się w świąteczne upominki. Wielu z nas, pragnąc uniknąć ustawiania się w przedświątecznych kolejkach, udaje się na zakupy do Internetu. Kupowanie metodą on-line mogą okazać się rzeczywiście dobrym sposobem na znalezienie odpowiednich prezentów w bezstresowej atmosferze.

Każdy z nas, kto próbował nie poddać się zakupowemu szaleństwu, wie, iż po przekroczeniu progu centrum handlowego, nie jest to do końca możliwe. Mnożące się bez końca promocje oraz ogólnie panujący rozgardiasz i gwar wydają się być już na stałe wpisane w to, co zwykliśmy rozumieć pod pojęciem świątecznych zakupów. Nie dziwi zatem fakt, iż niektórzy z nas wybierają wygodniejsze acz nie zawsze do końca pewne, zakupy w Internecie. Aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji w okresie, kiedy tak bardzo zależy nam na czasie, warto trzymać się kilku podstawowych zasad.

Oto kilka praktycznych porad, jak nie dać się usidlić zakupowym zasadzkom nie tylko w Internecie:

 • Zróbmy na początek listę zakupów. O wiele łatwiej będzie nam przetrząsać zasoby sieci.

 • Święta to czas rozlicznych ofert specjalnych, promocji i obniżek. Pamiętajmy, aby uważnie zapoznawać się z warunkami sprzedaży oraz promocji. Unikniemy w ten sposób nieporozumień i rozczarowań.

 • Jeżeli przedmiotem naszego pożądania okaże się produkt oferowany przez witrynę zagraniczną, sprawdźmy szczegóły dostawy. Nie zapominajmy również, iż w okresie przedświątecznym czas dostarczania przesyłek wydłuża się.

 • Pamiętajmy, iż zawsze możemy reklamować wadliwy towar na podstawie jego niezgodności z umową. Reklamacje uwzględnia się nawet w dwa lata od momentu zakupu.

 • W zasadzie już w momencie podjęcia decyzji o zakupie dobrze jest upewnić się, czy sprzedawca podaje swoje pełne dane kontaktowe oraz adres stacjonarny. Jeżeli sprzedawca zaniedba jakikolwiek obowiązek informacyjny, okres odstąpienia od umowy wydłuża się do trzech miesięcy

 • Jeśli już decydujemy się na uruchomienie procedur reklamacyjnych, powinniśmy pamiętać o przesłaniu dowodu zakupu, opisaniu wady oraz sprecyzowaniu naszych roszczeń. W zależności od okoliczności sprawy, możemy domagać się naprawy towaru, wymiany, niekiedy nawet zwrotu pieniędzy lub obniżenia ceny.

 • Nie każdy wie, iż podczas zakupów w sieci obejmuje go dodatkowa ochrona prawna. Przysługuje nam bowiem minimum 7 dni na odstąpienie od umowy (w Polsce - 10 dni, w Niemczech - 14). Sprzedawca ma obowiązek o tym informować.

 • Jeśli kupujemy na aukcji przez licytację, prawa dotyczące umów zawieranych na odległość nie obowiązują

 • W przypadku, gdy dokonujemy zamówienia, później natomiast chcemy zrezygnować z zakupu, powinniśmy czym prędzej anulować zamówienie.

 • Sprawdzajmy w miarę możliwości stan nadsyłanych paczek. Jeżeli odebrana przesyłka okaże się być wadliwa, spiszmy protokół uszkodzenia, oczywiście koniecznie w obecności listonosza.

 •  Amatorzy zakupów w USA powinni liczyć się z  naliczaną niekiedy opłatą "handling", (przygotowanie towaru do wysyłki), kosztami przesyłki oraz doliczeniem kosztów przelewów.

Jeżeli jednak mimo wszystko nie zamierzamy korzystać z dobrodziejstw Internetu, a kupujemy poza granicami naszego kraju, także powinniśmy uzbroić się we wzmożoną czujność. Wiele osób już teraz planuje zabrać w podróż pakunki świąteczne.

Decydując się na samolot, pamiętajmy, aby stosować się do kilku praktycznych wskazówek:

 • Przed wejściem na pokład uważnie zapoznajmy się z regulaminem linii lotniczych. Przewoźnicy zazwyczaj podają listę rzeczy, za które nie zobowiązuje się ponosić odpowiedzialności materialnej.

 • Niezależnie od tego i tak nie polecamy raczej pakować biżuterii, sprzętu elektronicznego (od laptopa po maszynkę do golenia), kluczy, pieniędzy czy też innych wartościowych przedmiotów do bagażu rejestrowanego. W przypadku ich zaginięcia nie otrzymamy odszkodowania. Prezenty przedstawiające dużą wartość materialną bądź przedmioty nam bliskie umieśćmy lepiej w bagażu podręcznym.

 • Zupełnym wyjątkiem od reguł przewozu są alkohole oraz kosmetyki; nie wolno zabierać ich na pokład samolotu o tyle, o ile nie zostały zakupione w strefie wolnocłowej oraz zapakowane w specjalnie opieczętowane torby.

Więcej informacji: www.konsument.gov.pl  

Źródło: Europejskie Centrum Konsumenckie (ECK) - www.konsument.gov.pl

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Przygotuj się na wakacje

Przygotuj się na wakacje

Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie (...)

Dropshipping - prawa konsumenta

Dropshipping - prawa konsumenta

Konsumencie, sprawdź, od kogo kupujesz przez internet i jakie przysługują ci prawa „Prosto od zagranicznego producenta, tanio”. „Nasi sprzedawcy z Azji”. „Klient jest importerem towaru”. Zanim skorzystasz z oferty sklepu internetowego, zachęcającego w ten (...)

Akt o usługach cyfrowych

Akt o usługach cyfrowych

Pierwsze wspólne przepisy dotyczące obowiązków i odpowiedzialności pośredników na jednolitym rynku otworzą nowe możliwości świadczenia usług cyfrowych ponad granicami przy równoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony użytkowników bez względu (...)

Mikołaj na zakupach

Mikołaj na zakupach

Co też sprezentować dzieciom? Gra komputerowa lub na konsolę, a może nowoczesna zabawka – to bardzo popularne upominki. Jak je wybrać, by nie tylko się spodobały, ale i nie zaszkodziły? Te pytania zadaje sobie co roku niejeden Mikołaj. Nasze dzieciaki nie wyobrażają sobie już (...)

Świąteczne zakupy tylko w sklepach rodzinnych

Świąteczne zakupy tylko w sklepach rodzinnych

24 i 25 kwietnia obowiązuje zakaz pracy w handlu. W tych dniach pracować mogą jedynie właściciele sklepów i ajenci sieci handlowych. Gazeta Prawna wyjaśnia, że w święta handlować mogą właściciele sklepów, a także np. kwiaciarni, kiosków, straganów lub stoisk, (...)

E-zakupy. Tym sklepom możesz zaufać

E-zakupy. Tym sklepom możesz zaufać

Nie kupuj w ciemno. Zobacz, które sklepy internetowe nie szykują na klientów pułapek w swoich regulaminach. Każdy e-sprzedawca ma obowiązek zamieszczenia na swojej stronie regulaminu, który określa m.in. zasady kupowania, zwrotu czy reklamacji towaru. Zdarza się, że regulamin (...)

Tańsze rozrywki z Kartą Dużej Rodziny...

Tańsze rozrywki z Kartą Dużej Rodziny...

Nadeszło lato, czas odpoczynku i rekreacji. Duża rodzina to spore wydatki związane z organizacją czasu wolnego. Jednak z Kartą Dużej Rodziny można sporo zaoszczędzić. W programie uczestniczy wiele instytucji kulturalnych, ośrodków sportowych i turystycznych oraz centrów rozrywki. (...)

Nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem!

Nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem!

Rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Chodzi o to, aby Polacy (...)

Zwrot towaru. Sprawdź, jak to zrobić

Zwrot towaru. Sprawdź, jak to zrobić

Kupujesz świąteczne prezenty w internecie, np. na Allegro? Nie zawsze będziesz mógł je oddać bez podania przyczyny. Mamy 10 dni na odstąpienie od umowy sprzedaży rzeczy, które kupiliśmy na odległość, czyli np. w sklepie internetowym. Nie musimy przy tym tłumaczyć się przed (...)

Turystyka po Europie

Turystyka po Europie

Imprezy TurystycznePrzepisy prawne dotyczące usług turystycznych w całej Europie ujednolicone są Dyrektywą 90/314/WE w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek Konsument wykupując imprezę turystyczną w biurze podróży za granicą ma takie same prawa jak ten, który (...)

Jak przygotować się na nową naziemną telewizję cyfrową?

Jak przygotować się na nową naziemną telewizję cyfrową?

Konsumenci powinni się przygotować do zmian standardu nadawania, które będą wprowadzane stopniowo od wiosny 2022 r. - nowa naziemna telewizja cyfrowa. Kampania społeczna Widzowie kilku największych stacji telewizyjnych mogą już zobaczyć dwa spoty informacyjne na temat nowego (...)

Sklepy internetowe

Sklepy internetowe

Żeby sprawnie i na czas dostarczyć klientom prezenty świąteczne, sklepy w sieci coraz częściej stawiają na usługi zewnętrznych dostawców. (...)Sprawnie funkcjonujące sklepy internetowe opierają się na dobrej i przede wszystkim sprawnej logistyce. Rozbudowaną strukturę mają nie tylko (...)

Jak zrezygnować z nieudanego zakupu?

Jak zrezygnować z nieudanego zakupu?

Ci, którzy kupowali świąteczne prezenty w ostatniej chwili i bez głębszego zastanowienia, mogą z niektórych zakupów się wycofać i dostać zwrot pieniędzy. (...)Małe szanse na odzyskanie pieniędzy mają ci, którzy korzystali z tradycyjnych sklepów. - To nieprawda, że można swobodnie oddać (...)

Karty podarunkowe w ramach Unii Europejskiej

Karty podarunkowe w ramach Unii Europejskiej

W okresie przedświątecznym stajemy przed trudnym dylematem, jakim prezentem uszczęśliwić bliską osobę. Często poszukując bezpiecznego rozwiązania, decydujemy się na zakup karty podarunkowej. Czy istnieje zatem możliwość kupowania bonów upominkowych w innym kraju UE, na jakich (...)

Rosnąca popularność zakupów przez Internet w Europie

Rosnąca popularność zakupów przez Internet w Europie

Najnowszy raport Komisji Europejskiej na temat przeszkód dla handlu elektronicznego ("Barriers to E-commerce") informuje, że handel elektroniczny staje się coraz bardziej popularny wśród konsumentów europejskich. Jednocześnie podkreśla, że rozwój tej gałęzi ograniczają bariery (...)

„Produkt polski” na polskie stoły

„Produkt polski” na polskie stoły

Wspieraj polskich producentów, krajową gospodarkę i rolnictwo! Wybieraj żywność ze znakiem „Produkt polski”. Znakowanie żywności symbolem „Produkt polski” Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, dotyczącym łatwiejszej identyfikacji produktów (...)

5 lat w UE - UOKiK

5 lat w UE - UOKiK

Obowiązek wprowadzania na rynek produktów bezpiecznych, lepsza ochrona konsumentów, zmiany udzielania pomocy publicznej, a także nowe możliwości organów chroniących konkurencję - UOKIK podsumowuje pięć lat w Unii. Zjednoczona Europa to 493 mln konsumentów, z wydatkami konsumpcyjnymi na poziomie (...)

Ochrona przed dyskryminacją

Ochrona przed dyskryminacją

Parlament poparł projekt dyrektywy, której celem jest zapobieganie i zapewnienie ochrony przed dyskryminacją - ze względu na religię, światopogląd, niepełnosprawność, wiek czy orientację seksualną. Dyrektywa odnosi się nie tylko do przejawów dyskryminacji w zakresie dostępu do zatrudnienia, (...)

Węgry - raj tanich używanych samochodów

Węgry - raj tanich używanych samochodów

Szukasz taniego nowego samochodu? Jedź na Węgry, gdzie koncerny motoryzacyjne liczą jedne z najniższych w UE cen hurtowych za nowe pojazdy. Najtaniej w strefie euro koncerny samochodowe sprzedają auta dilerom w Finlandii - wynika z raportu Komisji Europejskiej o cenach nowych aut. Najniższe ceny (...)

Polska krajem rozrywki!?

Polska krajem rozrywki!?

W ciągu najbliższych dwóch lat na naszym kontynencie przybędzie aż 9,5 mln m kw. nowej powierzchni w centrach handlowo-rozrywkowych. Gdzie powstanie najwięcej tego typu obiektów? Oczywiście w Polsce!Nikogo nie powinno to dziwić, bo specjaliści już od kilku lat głoszą, że nasz kraj jest (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Zamówienia publiczne a bony dla pracowników

Zamówienia publiczne a bony dla pracowników

Firma jest podmiotem zobowiązanym do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych. Czy w przypadku zakupu bonów na zakupy świąteczne dla pracowników ze środków Funduszu Świadczeń Socjalnych (...)

Zamówienia publiczne a bony dla pracowników

Zamówienia publiczne a bony dla pracowników

Firma jest podmiotem zobowiązanym do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych. Czy w przypadku zakupu bonów na zakupy świąteczne dla pracowników ze środków Funduszu Świadczeń Socjalnych (...)

Zakup alkoholu na cele reprezentacji

Zakup alkoholu na cele reprezentacji

Firma kupiła na fakturę VAT alkohol na upominek dla kontrahenta. W innym przypadku zakupiony alkohol został zużyty przy spotkaniu z kontrahentem w siedzibie firmy. Czy takie zakupy można potraktować (...)

Prezenty gwiazdkowe dla pracowników i kontrahentów

Prezenty gwiazdkowe dla pracowników i kontrahentów

Firma w ramach akcji gwiazdkowej zakupi bilety do Teatru Wielkiego na przedstawienia artystyczne. Firma nie ma funduszu socjalnego. Bilety będą rozdane firmom - kontrahentom i pracownikom firmy. (1) (...)

Odliczenie VAT - reprezentacja i reklama

Odliczenie VAT - reprezentacja i reklama

Według znowelizowanej ustawy o VAT przekazanie przez podatnika prezentów na cele związane z prowadzeniem jego przedsiębiorstwa, np. cele reprezentacji i reklamy, bez względu na ich wartość nabycia (...)

Karnet na basen jako upominek dla kontrahenta

Karnet na basen jako upominek dla kontrahenta

Kontrahent dał do zrozumienia, że chętnie przyjmie w upominku zamiast alkoholu np. karnet na basen. Jak taki zakup potraktować w spółce, chodzi o VAT i koszty uzyskania przychodu (wydatek na reklamę (...)

Sprzedaż towaru z gratisem

Sprzedaż towaru z gratisem

Zamierzam wprowadzić w swojej firmie promocję - do każdej zakupionej kasy dodawać gratis radioodtwarzacz CD lub odtwarzacz DVD. Gratisowe produkty będę kupował na fakturę VAT. W jaki sposób zaewidencjonować (...)

Czy klient ma prawo żądać wymiany towaru?

Czy klient ma prawo żądać wymiany towaru?

Klient (przedsiębiorca) zakupił u nas sprzęt AGD. Podczas odbioru nie zgłosił żadnych usterek/uszkodzenia towaru. Dopiero po paru dniach dostaliśmy telefon od owego klienta, który stwierdził że (...)

Definicja ?stalkingu?

Definicja ?stalkingu?

Jak doktryna definiuje pojęcie stalkingu? Zjawisko to zaliczane jest do przemocy emocjonalnej. D. Woźniakowska-Fajst podaje, że „stalking\" to każda ingerencja w psychikę innej osoby. Godzi (...)

Ustalanie wysokości alimentów przez sąd

Ustalanie wysokości alimentów przez sąd

Jakie przesłanki brane są pod uwagę przez sąd, który ustala wysokość alimentów płaconych przez ojca na rzecz swojego dziecka? Na wstępie wskazujemy, że ustalając alimenty sąd bierze pod (...)

Żądanie spłaty zachowku a pozorna umowa sprzedaży nieruchomości

Żądanie spłaty zachowku a pozorna umowa sprzedaży nieruchomości

Zawarłam z moją mamą przed jej śmiercią pozorną umowę sprzedaży nieruchomości, która stanowiła cały jej majątek. W rzeczywistości mama ową nieruchomość mi darowała. Czy moje siostry będą (...)

Zachowek od gospodarstwa rolnego

Zachowek od gospodarstwa rolnego

Moi rodzice w 1981 r. przepisali na brata gospodarstwo rolne (budynek mieszkalny, zabudowania gospodarcze, maszyny rolnicze i 20ha ziemi) nic nie przepisując pozostałej dwójce dzieci. Brat nie wiem (...)

Naliczenie VAT od upominków reklamowych

Naliczenie VAT od upominków reklamowych

Dla potrzeb reklamy zakupiliśmy z nadrukiem logo firmy kalendarze, kubki, długopisy, latarki o wartości przekraczającej pięć złotych, ale nie więcej niż dwanaście złotych za jedną sztukę. (...)

Opodatkowanie prezentów ślubnych

Opodatkowanie prezentów ślubnych

W 1996 roku z okazji ślubu dostaliśmy wraz z małżonką od rodziny zamieszkałej na stałe w USA 5000 dolarów na budowę domu. Z pozostałych kwot od innych gości uzbierało się około 20.000 zł (...)

Koszty reprezentacyjne w działalności gospodarczej

Koszty reprezentacyjne w działalności gospodarczej

Jednoosobowa działalność gospodarcza (KPiR). Biuro znajduje sie w mieszkaniu będącym własnością prowadzącego działalność. Część mieszkania jest wydzielona na działalność. Proszę o wskazanie (...)

Zakup alkoholu na cele reprezentacji

Zakup alkoholu na cele reprezentacji

Firma kupiła na fakturę VAT alkohol na upominek dla kontrahenta. W innym przypadku zakupiony alkohol został zużyty przy spotkaniu z kontrahentem w siedzibie firmy. Czy takie zakupy można potraktować (...)

Prezenty gwiazdkowe dla pracowników i kontrahentów

Prezenty gwiazdkowe dla pracowników i kontrahentów

Firma w ramach akcji gwiazdkowej zakupi bilety do Teatru Wielkiego na przedstawienia artystyczne. Firma nie ma funduszu socjalnego. Bilety będą rozdane firmom - kontrahentom i pracownikom firmy. (1) (...)

Odliczenie VAT - reprezentacja i reklama

Odliczenie VAT - reprezentacja i reklama

Według znowelizowanej ustawy o VAT przekazanie przez podatnika prezentów na cele związane z prowadzeniem jego przedsiębiorstwa, np. cele reprezentacji i reklamy, bez względu na ich wartość nabycia (...)

Karnet na basen jako upominek dla kontrahenta

Karnet na basen jako upominek dla kontrahenta

Kontrahent dał do zrozumienia, że chętnie przyjmie w upominku zamiast alkoholu np. karnet na basen. Jak taki zakup potraktować w spółce, chodzi o VAT i koszty uzyskania przychodu (wydatek na reklamę (...)

Sprzedaż towaru z gratisem

Sprzedaż towaru z gratisem

Zamierzam wprowadzić w swojej firmie promocję - do każdej zakupionej kasy dodawać gratis radioodtwarzacz CD lub odtwarzacz DVD. Gratisowe produkty będę kupował na fakturę VAT. W jaki sposób zaewidencjonować (...)

Czy klient ma prawo żądać wymiany towaru?

Czy klient ma prawo żądać wymiany towaru?

Klient (przedsiębiorca) zakupił u nas sprzęt AGD. Podczas odbioru nie zgłosił żadnych usterek/uszkodzenia towaru. Dopiero po paru dniach dostaliśmy telefon od owego klienta, który stwierdził że (...)

Definicja ?stalkingu?

Definicja ?stalkingu?

Jak doktryna definiuje pojęcie stalkingu? Zjawisko to zaliczane jest do przemocy emocjonalnej. D. Woźniakowska-Fajst podaje, że „stalking\" to każda ingerencja w psychikę innej osoby. Godzi (...)

Ustalanie wysokości alimentów przez sąd

Ustalanie wysokości alimentów przez sąd

Jakie przesłanki brane są pod uwagę przez sąd, który ustala wysokość alimentów płaconych przez ojca na rzecz swojego dziecka? Na wstępie wskazujemy, że ustalając alimenty sąd bierze pod (...)

Żądanie spłaty zachowku a pozorna umowa sprzedaży nieruchomości

Żądanie spłaty zachowku a pozorna umowa sprzedaży nieruchomości

Zawarłam z moją mamą przed jej śmiercią pozorną umowę sprzedaży nieruchomości, która stanowiła cały jej majątek. W rzeczywistości mama ową nieruchomość mi darowała. Czy moje siostry będą (...)

Zachowek od gospodarstwa rolnego

Zachowek od gospodarstwa rolnego

Moi rodzice w 1981 r. przepisali na brata gospodarstwo rolne (budynek mieszkalny, zabudowania gospodarcze, maszyny rolnicze i 20ha ziemi) nic nie przepisując pozostałej dwójce dzieci. Brat nie wiem (...)

Naliczenie VAT od upominków reklamowych

Naliczenie VAT od upominków reklamowych

Dla potrzeb reklamy zakupiliśmy z nadrukiem logo firmy kalendarze, kubki, długopisy, latarki o wartości przekraczającej pięć złotych, ale nie więcej niż dwanaście złotych za jedną sztukę. (...)

Opodatkowanie prezentów ślubnych

Opodatkowanie prezentów ślubnych

W 1996 roku z okazji ślubu dostaliśmy wraz z małżonką od rodziny zamieszkałej na stałe w USA 5000 dolarów na budowę domu. Z pozostałych kwot od innych gości uzbierało się około 20.000 zł (...)

Koszty reprezentacyjne w działalności gospodarczej

Koszty reprezentacyjne w działalności gospodarczej

Jednoosobowa działalność gospodarcza (KPiR). Biuro znajduje sie w mieszkaniu będącym własnością prowadzącego działalność. Część mieszkania jest wydzielona na działalność. Proszę o wskazanie (...)

Podział funduszu socjalnego w szkole

Podział funduszu socjalnego w szkole

Czy dyrektor szkoły ma uprawnienie do jednoosobowego dysponowania funduszem socjalnym szkoły czy też ma obowiązek zasięgnąć opinii pracowników (Rady Pedagogicznej) Nadmieniam że związek zawodowy (...)

Alimenty dla synowej i wnuków

Alimenty dla synowej i wnuków

Moja synowa zaskarżyła mnie do sądu o alimenty. Syn jest po rozwodzie, bezrobotny, z małżeństwa ma 2 dzieci, którymi się zajmuje jego ex żona. Syn ma zasądzone alimenty w kwocie 400 zł, których (...)

FORUM PRAWNE

Gdzie zrobisz NAJTAŃSZE zakupy na święta

Gdzie zrobisz NAJTAŃSZE zakupy na święta Cześć! W dobie wysokich cen żywności wielu Polaków stara się oszczędzać na zakupach. Sprawdź, gdzie na świąteczne produkty wydasz najmniej. Chleb (...)

Uwaga na świąteczne zakupy internetowe

Uwaga na świąteczne zakupy internetowe Witam, poniewaz już niedługo święta czyli prezenty też, radzę ostrożnie wybierać sklepy internetowe. Naturalnie allegro wydaje się bezpieczne, ale na allegro (...)

Podwyższenie alimentów

Podwyższenie alimentów Wyczytałam, że o podwyższenie alimentów mogę starać się po roku od uprawomocnienia się wyroku. Czy to prawda? Pomóżcie. (madzia) Otrzymuje z Funduszu Alimentacyjnego (...)

Konkubinat a podzial majatku

Konkubinat a podzial majatku Żyjac w konkubinacie dokonywalem wielu zakupow i inwestycji, remont mieszkania konkubiny, zakupy sprzetu rtv i agd, kredyty zaciagane przez konkubine wszystko w wiekszosci (...)

Slub pomiedzy Polka i Arabem

Slub pomiedzy Polka i Arabem Jakie dokumenty potrzebne sa do zawarcia slubu w Polsce Polki z Arabem z obywatelstwem izraelskim?Czy po slubie oboje maja takie same prawa w krajach UE do pracy i zamieszkania? (...)

CZY RODZICE MOGA MNIE EKSMITOWAC

CZY RODZICE MOGA MNIE EKSMITOWAC OBECNIE JESTEM BEZ PRACY I MIESZKAM U RODZICOW.UTRZYMUJE SIE SAMA ALE ONI RZADAJA OPLAT ZA MIESZKANIE JAK PRZY WYNAJMIE.GROZA WYMELDOWANIEM I EKSMISJA.CZY MAJA DO TEGO (...)

Roszczenia do spadku osób trzecich

Roszczenia do spadku osób trzecich Witam serdecznie. Mam taką oto sytuację. Daleka krewna zostawiła po sobie spadek. W testamencie spadek został podzielony między rodzinę oraz jej tzw. przyjaciół. (...)

Uwaga na świąteczne zakupy internetowe

Uwaga na świąteczne zakupy internetowe Witam, poniewaz już niedługo święta czyli prezenty też, radzę ostrożnie wybierać sklepy internetowe. Naturalnie allegro wydaje się bezpieczne, ale na allegro (...)

Gdzie zrobisz NAJTAŃSZE zakupy na święta

Gdzie zrobisz NAJTAŃSZE zakupy na święta Cześć! W dobie wysokich cen żywności wielu Polaków stara się oszczędzać na zakupach. Sprawdź, gdzie na świąteczne produkty wydasz najmniej. Chleb (...)

Prezenty firmowe

Prezenty firmowe Mam pytanie, w jaki sposób opodatkować drobne prezenty firmowe, gadżety i inne? Kiedy jest możliwość zwolnienia z podatku od takich upominków? Jakie to prezenty?? Czekoladki, (...)

Prezenty firmowe

Prezenty firmowe Mam pytanie, w jaki sposób opodatkować drobne prezenty firmowe, gadżety i inne? Kiedy jest możliwość zwolnienia z podatku od takich upominków? Jakie to prezenty?? Czekoladki, (...)

Czy muszę oddawać byłemu prezenty, które mi kupił?

Czy muszę oddawać byłemu prezenty, które mi kupił? Rozstałam się z chłopakiem i on teraz chce, żebym zwróciła mu prezenty, które mi kupował w trakcie trwania naszego związku. Czy ja mu muszę (...)

faktury za fikcyjne prezenty - IMP...

faktury za fikcyjne prezenty - IMP... Chętnie skontaktuję się z osobami, które twierdzą, że zostały "naciągnięte" przez firmę IMP Sp. Z.o.o. Oczekuję na kontakt od osób z województwa lubelskiego. (...)

Czy świąteczne prezenty w promocji podlegają reklamacji ??

Czy świąteczne prezenty w promocji podlegają reklamacji ?? Witam. tak jak w temacie: czy nietrafione prezenty świąteczne podlegają reklamacji? wystarczy mieć paragon? i wszystko będzie ok?

Czy prezenty są wliczane do alimentów?

Czy prezenty są wliczane do alimentów? Witam, jesteśmy z byłą żoną 3 lata po rozwodzie. Mamy małe dzieci i ja płacę alimenty na nie. Ale także często odbieram je ze szkoły, zabieram do siebie (...)

Alimenty. Jak dowieść wysokość moich zarobków i wydatków? Polegnę?

Alimenty. Jak dowieść wysokość moich zarobków i wydatków? Polegnę? Witam się na forum pierwszym postem Mam dwa pytania odnoście formalności dotyczących podwyżki a w zasadzie orzeczenia właściwych (...)

Programy lojalnościowe - nagrody dla klienta

Programy lojalnościowe - nagrody dla klienta Witam serdecznie. Proszę drogich forumowiczów o pomoc w nietypowej sprawie. Prowadzę sklep internetowy i wdrożyłem ostatnio program lojalnościowy dla (...)

SONDA - ile dostajecie alimentów / ile chcielibyście

SONDA - ile dostajecie alimentów / ile chcielibyście Proponuję przeprowadzenie sondy: Proszę napiszcie w jednym zdaniu ile dostajecie alimentów, lub ile Sąd przyznał bez wzglądu na to, czy są (...)

Mam zamiar wnieść o obniżenie alimentów .

Mam zamiar wnieść o obniżenie alimentów . Się podepnę . Płace od 3 lat alimenty od momentu wyprowadzenia się z domu , jeszcze przed wyrokiem 500 pln . Ani razu się nie spóźniłem mam zlecenie (...)

Porada - jak się bronić przed niesprawidliwą kwotą alimentów !!!!!

Porada - jak się bronić przed niesprawidliwą kwotą alimentów !!!!! Szanowni Państwo, wiemy doskolnale, że często sądy trochę przesadzają z kwotą alimentów, które zasądzają. Pamiętać należy, (...)

Moje zarobki a alimenty na dziecko mojego męża

Moje zarobki a alimenty na dziecko mojego męża Czy ktoś może mi powiedzieć co powinnam zrobić, mój narzeczony jest po rozwodzie i ma z pierwszego małżeństwa 1 dziecko. Zamierzamy wziać ślub, (...)

Porady prawne