Do Wigilii pozostał już niecały miesiąc. W natłoku pracy oraz załatwiania spraw bieżących na ogół zapominamy odpowiednio wcześnie zaopatrzyć się w świąteczne upominki. Wielu z nas, pragnąc uniknąć ustawiania się w przedświątecznych kolejkach, udaje się na zakupy do Internetu. Kupowanie metodą on-line mogą okazać się rzeczywiście dobrym sposobem na znalezienie odpowiednich prezentów w bezstresowej atmosferze.
Każdy z nas, kto próbował nie poddać się zakupowemu szaleństwu, wie, iż po przekroczeniu progu centrum handlowego, nie jest to do końca możliwe. Mnożące się bez końca promocje oraz ogólnie panujący rozgardiasz i gwar wydają się być już na stałe wpisane w to, co zwykliśmy rozumieć pod pojęciem świątecznych zakupów. Nie dziwi zatem fakt, iż niektórzy z nas wybierają wygodniejsze acz nie zawsze do końca pewne, zakupy w Internecie. Aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji w okresie, kiedy tak bardzo zależy nam na czasie, warto trzymać się kilku podstawowych zasad.
Oto kilka praktycznych porad, jak nie dać się usidlić zakupowym zasadzkom nie tylko w Internecie:
Zróbmy na początek listę zakupów. O wiele łatwiej będzie nam przetrząsać zasoby sieci.
Święta to czas rozlicznych ofert specjalnych, promocji i obniżek. Pamiętajmy, aby uważnie zapoznawać się z warunkami sprzedaży oraz promocji. Unikniemy w ten sposób nieporozumień i rozczarowań.
Jeżeli przedmiotem naszego pożądania okaże się produkt oferowany przez witrynę zagraniczną, sprawdźmy szczegóły dostawy. Nie zapominajmy również, iż w okresie przedświątecznym czas dostarczania przesyłek wydłuża się.
Pamiętajmy, iż zawsze możemy reklamować wadliwy towar na podstawie jego niezgodności z umową. Reklamacje uwzględnia się nawet w dwa lata od momentu zakupu.
W zasadzie już w momencie podjęcia decyzji o zakupie dobrze jest upewnić się, czy sprzedawca podaje swoje pełne dane kontaktowe oraz adres stacjonarny. Jeżeli sprzedawca zaniedba jakikolwiek obowiązek informacyjny, okres odstąpienia od umowy wydłuża się do trzech miesięcy
Jeśli już decydujemy się na uruchomienie procedur reklamacyjnych, powinniśmy pamiętać o przesłaniu dowodu zakupu, opisaniu wady oraz sprecyzowaniu naszych roszczeń. W zależności od okoliczności sprawy, możemy domagać się naprawy towaru, wymiany, niekiedy nawet zwrotu pieniędzy lub obniżenia ceny.
Nie każdy wie, iż podczas zakupów w sieci obejmuje go dodatkowa ochrona prawna. Przysługuje nam bowiem minimum 7 dni na odstąpienie od umowy (w Polsce - 10 dni, w Niemczech - 14). Sprzedawca ma obowiązek o tym informować.
Jeśli kupujemy na aukcji przez licytację, prawa dotyczące umów zawieranych na odległość nie obowiązują
W przypadku, gdy dokonujemy zamówienia, później natomiast chcemy zrezygnować z zakupu, powinniśmy czym prędzej anulować zamówienie.
Sprawdzajmy w miarę możliwości stan nadsyłanych paczek. Jeżeli odebrana przesyłka okaże się być wadliwa, spiszmy protokół uszkodzenia, oczywiście koniecznie w obecności listonosza.
Amatorzy zakupów w USA powinni liczyć się z naliczaną niekiedy opłatą "handling", (przygotowanie towaru do wysyłki), kosztami przesyłki oraz doliczeniem kosztów przelewów.
Jeżeli jednak mimo wszystko nie zamierzamy korzystać z dobrodziejstw Internetu, a kupujemy poza granicami naszego kraju, także powinniśmy uzbroić się we wzmożoną czujność. Wiele osób już teraz planuje zabrać w podróż pakunki świąteczne.
Decydując się na samolot, pamiętajmy, aby stosować się do kilku praktycznych wskazówek:
Przed wejściem na pokład uważnie zapoznajmy się z regulaminem linii lotniczych. Przewoźnicy zazwyczaj podają listę rzeczy, za które nie zobowiązuje się ponosić odpowiedzialności materialnej.
Niezależnie od tego i tak nie polecamy raczej pakować biżuterii, sprzętu elektronicznego (od laptopa po maszynkę do golenia), kluczy, pieniędzy czy też innych wartościowych przedmiotów do bagażu rejestrowanego. W przypadku ich zaginięcia nie otrzymamy odszkodowania. Prezenty przedstawiające dużą wartość materialną bądź przedmioty nam bliskie umieśćmy lepiej w bagażu podręcznym.
Zupełnym wyjątkiem od reguł przewozu są alkohole oraz kosmetyki; nie wolno zabierać ich na pokład samolotu o tyle, o ile nie zostały zakupione w strefie wolnocłowej oraz zapakowane w specjalnie opieczętowane torby.
Więcej informacji: www.konsument.gov.pl
Źródło: Europejskie Centrum Konsumenckie (ECK) - www.konsument.gov.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie (...)
Dropshipping - prawa konsumenta
Konsumencie, sprawdź, od kogo kupujesz przez internet i jakie przysługują ci prawa „Prosto od zagranicznego producenta, tanio”. „Nasi sprzedawcy z Azji”. „Klient jest importerem towaru”. Zanim skorzystasz z oferty sklepu internetowego, zachęcającego w ten (...)
Pierwsze wspólne przepisy dotyczące obowiązków i odpowiedzialności pośredników na jednolitym rynku otworzą nowe możliwości świadczenia usług cyfrowych ponad granicami przy równoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony użytkowników bez względu (...)
Co też sprezentować dzieciom? Gra komputerowa lub na konsolę, a może nowoczesna zabawka – to bardzo popularne upominki. Jak je wybrać, by nie tylko się spodobały, ale i nie zaszkodziły? Te pytania zadaje sobie co roku niejeden Mikołaj. Nasze dzieciaki nie wyobrażają sobie już (...)
Świąteczne zakupy tylko w sklepach rodzinnych
24 i 25 kwietnia obowiązuje zakaz pracy w handlu. W tych dniach pracować mogą jedynie właściciele sklepów i ajenci sieci handlowych. Gazeta Prawna wyjaśnia, że w święta handlować mogą właściciele sklepów, a także np. kwiaciarni, kiosków, straganów lub stoisk, (...)
E-zakupy. Tym sklepom możesz zaufać
Nie kupuj w ciemno. Zobacz, które sklepy internetowe nie szykują na klientów pułapek w swoich regulaminach. Każdy e-sprzedawca ma obowiązek zamieszczenia na swojej stronie regulaminu, który określa m.in. zasady kupowania, zwrotu czy reklamacji towaru. Zdarza się, że regulamin (...)
Tańsze rozrywki z Kartą Dużej Rodziny...
Nadeszło lato, czas odpoczynku i rekreacji. Duża rodzina to spore wydatki związane z organizacją czasu wolnego. Jednak z Kartą Dużej Rodziny można sporo zaoszczędzić. W programie uczestniczy wiele instytucji kulturalnych, ośrodków sportowych i turystycznych oraz centrów rozrywki. (...)
Nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem!
Rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Chodzi o to, aby Polacy (...)
Zwrot towaru. Sprawdź, jak to zrobić
Kupujesz świąteczne prezenty w internecie, np. na Allegro? Nie zawsze będziesz mógł je oddać bez podania przyczyny. Mamy 10 dni na odstąpienie od umowy sprzedaży rzeczy, które kupiliśmy na odległość, czyli np. w sklepie internetowym. Nie musimy przy tym tłumaczyć się przed (...)
Imprezy TurystycznePrzepisy prawne dotyczące usług turystycznych w całej Europie ujednolicone są Dyrektywą 90/314/WE w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek Konsument wykupując imprezę turystyczną w biurze podróży za granicą ma takie same prawa jak ten, który (...)
Jak przygotować się na nową naziemną telewizję cyfrową?
Konsumenci powinni się przygotować do zmian standardu nadawania, które będą wprowadzane stopniowo od wiosny 2022 r. - nowa naziemna telewizja cyfrowa. Kampania społeczna Widzowie kilku największych stacji telewizyjnych mogą już zobaczyć dwa spoty informacyjne na temat nowego (...)
Żeby sprawnie i na czas dostarczyć klientom prezenty świąteczne, sklepy w sieci coraz częściej stawiają na usługi zewnętrznych dostawców. (...)Sprawnie funkcjonujące sklepy internetowe opierają się na dobrej i przede wszystkim sprawnej logistyce. Rozbudowaną strukturę mają nie tylko (...)
Jak zrezygnować z nieudanego zakupu?
Ci, którzy kupowali świąteczne prezenty w ostatniej chwili i bez głębszego zastanowienia, mogą z niektórych zakupów się wycofać i dostać zwrot pieniędzy. (...)Małe szanse na odzyskanie pieniędzy mają ci, którzy korzystali z tradycyjnych sklepów. - To nieprawda, że można swobodnie oddać (...)
Karty podarunkowe w ramach Unii Europejskiej
W okresie przedświątecznym stajemy przed trudnym dylematem, jakim prezentem uszczęśliwić bliską osobę. Często poszukując bezpiecznego rozwiązania, decydujemy się na zakup karty podarunkowej. Czy istnieje zatem możliwość kupowania bonów upominkowych w innym kraju UE, na jakich (...)
Rosnąca popularność zakupów przez Internet w Europie
Najnowszy raport Komisji Europejskiej na temat przeszkód dla handlu elektronicznego ("Barriers to E-commerce") informuje, że handel elektroniczny staje się coraz bardziej popularny wśród konsumentów europejskich. Jednocześnie podkreśla, że rozwój tej gałęzi ograniczają bariery (...)
„Produkt polski” na polskie stoły
Wspieraj polskich producentów, krajową gospodarkę i rolnictwo! Wybieraj żywność ze znakiem „Produkt polski”. Znakowanie żywności symbolem „Produkt polski” Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, dotyczącym łatwiejszej identyfikacji produktów (...)
Obowiązek wprowadzania na rynek produktów bezpiecznych, lepsza ochrona konsumentów, zmiany udzielania pomocy publicznej, a także nowe możliwości organów chroniących konkurencję - UOKIK podsumowuje pięć lat w Unii. Zjednoczona Europa to 493 mln konsumentów, z wydatkami konsumpcyjnymi na poziomie (...)
Parlament poparł projekt dyrektywy, której celem jest zapobieganie i zapewnienie ochrony przed dyskryminacją - ze względu na religię, światopogląd, niepełnosprawność, wiek czy orientację seksualną. Dyrektywa odnosi się nie tylko do przejawów dyskryminacji w zakresie dostępu do zatrudnienia, (...)
Węgry - raj tanich używanych samochodów
Szukasz taniego nowego samochodu? Jedź na Węgry, gdzie koncerny motoryzacyjne liczą jedne z najniższych w UE cen hurtowych za nowe pojazdy. Najtaniej w strefie euro koncerny samochodowe sprzedają auta dilerom w Finlandii - wynika z raportu Komisji Europejskiej o cenach nowych aut. Najniższe ceny (...)
W ciągu najbliższych dwóch lat na naszym kontynencie przybędzie aż 9,5 mln m kw. nowej powierzchni w centrach handlowo-rozrywkowych. Gdzie powstanie najwięcej tego typu obiektów? Oczywiście w Polsce!Nikogo nie powinno to dziwić, bo specjaliści już od kilku lat głoszą, że nasz kraj jest (...)