Czy można odliczyć podatek w kolejnym okresie rozliczeniowym?
W praktyce podatnicy mają wątpliwości, czy podatek można odliczyć jedynie w okresie, w którym uregulowano całość należności na rzecz kontrahenta, czy też możliwe jest rozliczenie tego podatku w następnym okresie rozliczeniowym.
Prawo do odliczenia podatku w następnym okresie rozliczeniowym zostało przewidziane w art. 86 ust. 11 ustawy o VAT. Należy jednak zauważyć, iż przepis ten mówi, że „jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10”, to może wówczas obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Tymczasem sposób odliczenia podatku przez podatnika stosującego metodę kasową został uregulowany w ust. 16 art. 86 ustawy o VAT, który odwołuje się do ust. 10, nie zaś do ust. 11, przewidującego możliwość odliczenia podatku w następnym okresie. W związku z tym w praktyce można spotkać zarówno stanowisko opowiadające się za możliwością takiego odliczenia, jak również drugie: przeciwko niej.

Wydaje się, że nie ma przeszkód, aby podatnik odliczył podatek w okresie rozliczeniowym następującym po okresie, w którym dokonał zapłaty. Jednakże skoro przytoczone powyżej przepisy powodują wątpliwości interpretacyjne, warto zwrócić się z zapytaniem do właściwego urzędu skarbowego o wydanie stosowanej interpretacji, potwierdzającej taką możliwość.
Metoda kasowa a prawo do odliczenia podatku poprzez korektę deklaracji podatkowej
Jeżeli podatnik stosujący metodę kasową nie dokonał odliczenia podatku naliczonego w terminie określonym w art. 86 ust. 16 ustawy (a więc w ogólnym terminie odliczenia podatku naliczonego), może on odliczyć podatek przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego (art. 86 ust. 13 ustawy o VAT).
Przykład:
Mały podatnik rozliczający się metodą kasową uregulował należność za fakturę w dniu 15 września 2005 r., ale nie dokonał odliczenia podatku naliczonego za III kwartał 2005 r. Podatnik zorientował się o tym dopiero w maju 2006 r. Zgodnie z powyższym przepisem podatnik może dokonać korekty za III kwartał 2005 r., ponieważ nie upłynął jeszcze okres 5 lat.
Czy odliczenie przysługuje w razie braku sprzedaży opodatkowanej?
Jeżeli w danym okresie rozliczeniowym wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad podatkiem należnym, wówczas podatnik może - wedle własnej dyspozycji - albo przenieść tę różnicę na następny okres rozliczeniowy, albo zażądać zwrotu bezpośredniego z urzędu skarbowego. W jednym tylko przypadku ustawodawca ogranicza powyższe prawo podatnika. Jeśli bowiem w danym okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonał czynności opodatkowanych, to musi on kwotę podatku naliczonego za ten okres przenieść do rozliczenia na następny okres.
Praktycznie rzecz biorąc nie ma tutaj mowy o nadwyżce podatku naliczonego nad należnym, ze względu na brak podatku należnego. Niemniej jednak nadwyżka taka de facto występuje i jest równa podatkowi naliczonemu (bądź też podatkowi naliczonemu z obecnego okresu powiększonemu o kwotę do przeniesienia z poprzedniej deklaracji), skoro podatek należny wynosi „0”. Podatnik, w tym również podatnik rozliczający się metodą kasową, nie może żądać zwrotu tej kwoty na rachunek bankowy, lecz może jedynie ją rozliczyć w następnym okresie lub okresach.
Jak określić wysokość zwrotu różnicy podatku oraz termin zwrotu?
Jeżeli mały podatnik rozliczający się metodą kasową wykona w danym okresie rozliczeniowym czynności opodatkowane, a jednocześnie kwota podatku naliczonego przewyższy kwotę podatku należnego, wówczas podatnik może zażądać bezpośredniego zwrotu tej różnicy na rachunek bankowy. Małego podatnika obowiązują w tym zakresie takie same zasady, jak pozostałych podatników. Oczywiście podatnik może również przenieść tę różnicę na następny okres.
Zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym. Podstawowy termin zwrotu wynosi 180 dni od złożenia deklaracji. Jednakże podatnik może otrzymać zwrot w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia w odniesieniu do różnicy podatku w kwocie nieprzekraczającej wartości podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż stawka 22%.

Potrzebujesz porady prawnej?
Prawo do odliczenia podatku naliczonego u podatnika stosującego metodę kasową
Komu przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego i w jakiej wysokości? Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. (...)
Jakie są szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego dla małego podatnika?
Jakie szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego obowiązują również małego podatnika? Ustawodawca określił wiele szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego, uzależnionych np. od terminu płatności czy chwili wykonania usługi. Dotyczą one (...)
Czy opłaca się wybór metody kwartalnego rozliczenia VAT?
Zalety i wady wyboru metody kwartalnego rozliczenia W praktyce metoda kwartalnego systemu rozliczeń bez stosowania metody kasowej ma znacznie więcej zwolenników niż metoda kasowa. Co prawda obowiązek podatkowy nie powstaje w tej metodzie na szczególnych zasadach, ale termin (...)
Faktury VAT wystawiane przez podatnika stosującego metodę kasową
Jakie wymogi w zakresie wystawiania faktur VAT obowiązują małego podatnika stosującego metodę kasową? Małego podatnika, który stosuje metodę kasową obowiązują wszystkie ogólne zasady odnoszące się do wystawiania faktur VAT. Jeśli jest on zarejestrowany jako "podatnik VAT czynny', (...)
Metoda kasowa - sposób rozliczania podatku VAT dla małych podatników
Na czym polega metoda kasowa?Metoda kasowa jest szczególnym, dostępnym dla niektórych podatników, sposobem rozliczania podatku VAT. Jej istotą jest odmienny sposób powstawania obowiązku podatkowego - o ile w przypadku zasad ogólnych powstanie obowiązku podatkowego powiązane jest na ogół z (...)
Metoda kasowa a terminy odliczeń
Kiedy mały podatnik może odliczyć podatek stosujący metodę kasową?Co do zasady, mały podatnik stosujący metodę kasową może obniżyć kwotę podatku należnego w rozliczeniu za kwartał, w którym:uregulował całą należność wynikającą z otrzymanej od kontrahenta faktury lub dokonał (...)
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u podatnika VAT stosującego metodę kasową?
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy na zasadach ogólnych? Istota metody kasowej sprowadza się do szczególnego momentu określenia obowiązku podatkowego. Obowiązek ten w metodzie kasowej (poza pewnymi wyjątkami) powstaje w inny sposób niż dla pozostałych podatników. Co (...)
Jakie faktury wystawiają mali podatnicy VAT?
Faktury wystawiane przez małych podatników stosujących metodę kasową O tym, jaki podatnik jest uznawany za małego podatnika, była mowa w poradzie: Kto jest "małym podatnikiem" VAT?. Podatnik, który posiada status małego podatnika, może rozliczać się metodą kasową, albo też dokonywać (...)
Rozliczenie kontrahenta niebędącego małym podatnikiem lub będącego małym podatnikiem niekorzystającym z preferencji Wybór przewidzianego przez ustawę sposobu rozliczeń z podatku VAT przez małego podatnika wywołuje określone skutki również w zakresie obowiązków (...)
Jak unikniesz podwójnego opodatkowania? Metoda zaliczenia
Na czym polega metoda zaliczenia? Metoda zaliczenia (czyli metoda kredytu podatkowego, tax credit method, zwana też metodą odliczenia podatku zapłaconego za granicą) jest drugą, obok metody wyłączenia, metodą unikania podwójnego opodatkowania. Metoda ta polega na zaliczeniu podatku zapłaconego (...)
Zalety i wady wyboru metody kasowej
Jakie terminy zapłaty podatku obowiązują podatników stosujących metodę kasową? Podstawowy termin zapłaty podatku przez wszystkich podatników koreluje z terminem złożenia deklaracji. Zgodnie bowiem z art. 103 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika (...)
Na jakich zasadach mały podatnik może wybrać metodę kasową rozliczeń z VAT?
Na czym polega metoda kasowa? Mały podatnik może wybrać kasową metodę rozliczeń z fiskusem albo składanie deklaracji kwartalnych bez stosowania metody kasowej. Wprowadzenie do polskiego systemu podatku VAT instytucji małego podatnika i metody kasowej miało stanowić uwzględnienie postulatów (...)
Od 2023 r. będzie można tworzyć grupy VAT. Poznaj najistotniejsze kwestie dotyczące rozliczeń w grupie VAT, podatku naliczonego i odliczenia proporcjonalnego w VAT. Przedstawione one zostały na podstawie objaśnień MF. ##baner## Rozliczenia w grupie VAT Z chwilą uzyskania statusu podatnika grupa (...)
Jak rozliczyć czynności dokonane przed wyborem metody kasowej?
Okres przejściowy, czyli jak rozliczyć czynności dokonane przed wyborem metody kasowej Wybór metody kasowej wiąże się z odpowiednim rozliczeniem czynności dokonanych w poprzednich okresach. Ustawodawca wprowadził rozwiązania mające uchronić podatnika przed podwójnym opodatkowaniem (...)
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT
Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, obowiązek podatkowy to wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach. Jakie są zasady ogólne (...)
Podatek należny u podatnika stosującego kwartalne rozliczenie
Brak szczególnych regulacji dla podatnika rozliczającego się kwartalnie Dla małego podatnika, który rozlicza się za okresy kwartalne bez stosowania metody kasowej nie ma żadnych szczególnych regulacji odnoszących się do momentu powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek (...)
Faktura jest podstawowym dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji opodatkowanej podatkiem od towarów i usług - jej posiadanie, co do zasady, warunkuje możliwość odliczenia podatku naliczonego w niej zawartego i tym samym realizację zasady neutralności VAT. W jakich przypadkach (...)
Zwrot kwot wydanych na zakup kas online
11 lipca br. Minister Finansów wydał objaśnienia objaśnienia podatkowe dotyczące zasad odliczania (zwrotu) od podatku należnego kwoty wydanej na zakup kas rejestrujących on-line. w niniejszej poradzie przedstawiono najważniejsze ich tezy. Objaśnienia te mają za zadanie przedstawienie (...)
Oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych
Objaśnienia podatkowe Objaśnienia podatkowe MF z 30 grudnia 2022 r. dotyczą oświadczeń i wniosków mających wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (dalej:zaliczka lub zaliczki), które obliczają i pobierają płatnicy tego podatku. Poniżej (...)
Transakcje grupy VAT w okresach przejściowych
Ten artykuł ma na cel wyjaśnienie zagadnień finalizacji transakcji w okresach przejściowych występujących w sytuacji tworzenia i kończenia funkcjonowania grupy VAT. Od 2023 r. będzie można bowiem tworzyć grupy VAT. Przedstawione one zostały na podstawie objaśnień MF. ##baner## Transakcje (...)