Szpitale nie pobierają już opłat od nietrzeźwych pacjentów

Od 1 lipca 2011 r. szpitale nie mogą już obciążać za udzielone świadczenia tych pacjentów, którzy na izbę przyjęć trafili po spożyciu alkoholu – podaje „Rzeczpospolita”.

W obowiązującej od początku lipca ustawie o działalności leczniczej brak jest analogicznego przepisu, jaki znajdował się w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej. Do tej pory jedyną i bezpośrednią przyczyną udzielonego świadczenia musiało być zdarzenie spowodowane stanem nietrzeźwości danej osoby. Szpital mógł domagać się wówczas zapłaty od pijanego pacjenta bez względu na to czy osoba ta posiadała ubezpieczenie zdrowotne czy nie.

Obecnie ministerstwo zdrowia wycofało się z tego przepisu z uwagi na fakt, iż ustalenie czy udzielenie świadczenia miało związek ze zdarzeniem spowodowanym stanem nietrzeźwości było dość trudne. Ponadto dochodziły tu także problemy z wyegzekwowaniem opłaty od pacjentów, dość często bowiem były to osoby bez pracy.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Piotr G. 2013-08-20 10:32:02

    Nawet lekarzowi trudno odróżnić to na pierwszy rzut oka. Jeżeli przyjęto, że alkoholizm jest bardzo poważną społecznie chorobą, to pacjentowi należy udzielać pomocy, jak w każdym innym przypadku zatrucia, i trzeba tę chorobę leczyć! Odwiezienie PACJENTA do Izby Wytrzeźwień powinno być ostatecznością wyłącznie w przypadku awanturnictwa i zagrożenia bezpieczeństwa dla współobywateli, a stosowane jest i nadużywane nagminnie przez straż miejską i policję przy byle okazji. To nie jest humanitarne podejście do - było nie było - chorego człowieka. Pogotowie Ratunkowe, jak się dowie, że ma udzielić pomocy pijanemu - odmawia pomocy! Bywa jednak, że taki osobnik jest w stanie agonalnym nie ze względu na zawarty we krwi alkohol, a np. ma stan zawałowy. Bez pomocy lekarskiej skazany jest na śmierć. Znam przypadek sąsiada, któremu Pogotowie odmówiło pomocy, bo wyczuto alkohol i wezwano policję. Zmarł w Izbie Wytrzeźwień.

  • porzadek 2013-08-19 16:53:04

    jesli wszystko bedzie za darmo to wprowadzmy komunizm - wtedy wszystko kazdemu po rowno?!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika