Szpitale nie pobierają już opłat od nietrzeźwych pacjentów
Od 1 lipca 2011 r. szpitale nie mogą już obciążać za udzielone świadczenia tych pacjentów, którzy na izbę przyjęć trafili po spożyciu alkoholu – podaje „Rzeczpospolita”.
W obowiązującej od początku lipca ustawie o działalności leczniczej brak jest analogicznego przepisu, jaki znajdował się w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej. Do tej pory jedyną i bezpośrednią przyczyną udzielonego świadczenia musiało być zdarzenie spowodowane stanem nietrzeźwości danej osoby. Szpital mógł domagać się wówczas zapłaty od pijanego pacjenta bez względu na to czy osoba ta posiadała ubezpieczenie zdrowotne czy nie.
Obecnie ministerstwo zdrowia wycofało się z tego przepisu z uwagi na fakt, iż ustalenie czy udzielenie świadczenia miało związek ze zdarzeniem spowodowanym stanem nietrzeźwości było dość trudne. Ponadto dochodziły tu także problemy z wyegzekwowaniem opłaty od pacjentów, dość często bowiem były to osoby bez pracy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?