Tajemnica zawodowa tylko dla prawników niezależnych

Prawnik zatrudniony przez firmę nie może powoływać się na tajemnicę zawodową kontaktów z klientem. Tak orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z dnia 14.09.2010 r. (C‑550/07 P).

W sprawie, która była przedmiotem rozstrzygnięcia przedsiębiorstwa Akzo Nobel Chemicals i jej filia Akcros Chemicals zostały oskarżone przez Komisją Europejską w postępowaniu antymonopolowym. W trakcie postępowania antymonopolowego dotyczącego zmowy kartelowej na rynku produktów z plastiku urzędnicy KE, przeszukując siedziby firm w Wielkiej Brytanii, skopiowali i włączyli do akt sprawy m.in. dwa e-maile wymienione między głównym menedżerem Akcros i prawnikiem z Akzo, który był adwokatem palestry holenderskiej – podaje Rzeczpospolita. Przedsiębiorcy wnieśli odwołanie od orzeczenia Sądu Pierwszej Instancji UE.

Porady prawne

Zdaniem Trybunału wymóg niezależności adwokata wynika z pojmowania jego roli jako współpracownika wymiaru sprawiedliwości. To zaś oznacza, że nie powinien być przez klienta zatrudniony, bo adwokat wewnętrzny wobec swojego pracodawcy nie może być niezależny w takim samym stopniu jak ten, który świadczy usługi w kancelarii zewnętrznej. Jest bowiem nie tylko adwokatem podlegającym korporacyjnym zasadom etycznym, lecz także pracownikiem silnie związanym z firmą, a wręcz od niej gospodarczo zależnym – podaje Rzeczpospolita.

Mimo, iż wyrok ten zapadł w sprawie antymonopolowej to może mieć ogromne znaczenia dla środowiska prawniczego. Może stanowić także ważki argument w toczącej się dyskusji na temat kształtu zawodów prawniczych w Polsce.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika