Transgraniczne łączenie się spółek kapitałowych i spółki komandytowo-akcyjnej

Jakie zmiany przepisów dotyczą spółek handlowych? 

20 czerwca 2008 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 25 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych.

Czego dotyczy nowelizacja? 

Dotyczy ona stworzenia instrumentów prawnych dla transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych pochodzących z różnych państw członkowskich UE. W K.s.h. zostaną szczegółowo uregulowane zasady transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych i spółki komandytowo-akcyjnej. 

Wedle nowych przepisów spółka kapitałowa oraz spółka komandytowo-akcyjna mogą łączyć się ze spółką zagraniczną, o której mowa w art. 2 pkt 1 dyrektywy 2005/56/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 października 2005 r. w sprawie transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych, utworzoną zgodnie z prawem państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa-strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i mającą siedzibę statutową, zarząd główny lub główny zakład na terenie Unii Europejskiej lub państwa-strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (połączenie transgraniczne). Spółka komandytowo-akcyjna nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 25 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2008 r., Nr 86, poz. 524);
  • Dyrektywa 2005/56/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 października 2005 r. w sprawie transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych (Dz. Urz. UE L 310 z 25.11.2005, str. 1)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika