Europejski Trybunał Praw Człowieka zajmuje się obecnie sprawą, która podkreśla ważny aspekt prawa do życia gwarantowanego w art. 2 konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności: prawo do rzetelnego wyjaśnienia przez władze publiczne okoliczności śmierci osoby bliskiej. W sprawie C. przeciwko Polsce (skarga nr 19776/04) przez wiele lat prokuratura nie była w stanie ustalić faktycznych przyczyn śmierci męża pani C., który zmarł podczas pobytu w sanatorium na skutek przygniecenia przez powalone wiatrem drzewo. Postępowanie w tej sprawie było czterokrotnie wznawiane na mocy decyzji sądu, a następnie umarzane przez prokuraturę, która wskazywała, że był to nieszczęśliwy wypadek, a odpowiedzialni funkcjonariusze nie popełnili przestępstwa polegającego na zaniechaniu zabezpieczenia drzewa przed upadkiem.
Trybunał Praw Człowieka w sprawie prawa do rzetelnego wyjaśnienia sprawy
Powiązane artykuły
Zawieszenie władzy rodzicielskiej 2025 - przesłanki, procedura, skutki
Kompletny przewodnik po zawieszeniu władzy rodzicielskiej: przesłanki, procedura sądowa, skutki prawne i przywrócenie władzy. Aktualne przepisy 2025.
Kurator - kiedy i dla kogo się ustanawia?
"Wszystko o kuratorze w 2025 roku - dla kogo ustanawia się kuratora, jakie są obowiązki, wynagrodzenie i najnowsze zmiany prawne. Przewodnik oparty na aktualnych przepisach KRiO.
Skarga kasacyjna - kompletny przewodnik 2025
Skarga kasacyjna w 2025 roku - kto może wnieść, jakie są wymogi formalne, terminy i koszty. Praktyczny przewodnik z aktualnymi przepisami KPC.
Kiedy należności sądowe mogą zostać umorzone, rozłożone na raty czy odroczone?
Zapłata należności Skarbu Państwa z tytułu nieuiszczonych kosztów sądowych oraz grzywien orzeczonych w postępowaniu cywilnym może być umorzona, odroczona albo rozłożona na raty, jeżeli natychmiastowe (...)
Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości? Praktyczny przewodnik prawny
Kompletny poradnik o prawach współwłaścicieli nieruchomości. Dowiedz się jak korzystać ze wspólnej nieruchomości, jakie przysługują roszczenia i jak dokonać podziału quoad usum. Aktualne przepisy (...)
Kiedy apelacja jest zasadna? - Podstawy apelacji w procesie cywilnym
Kiedy można wnieść apelację? Poznaj podstawy apelacji w procesie cywilnym 2025. Wymagania, terminy, zarzuty, nowe fakty i dowody w apelacji. Poradnik prawny.
Sądowe stwierdzenie nabycia spadku - kompletny poradnik
Dowiedz się wszystkiego o sądowym stwierdzeniu nabycia spadku w 2025 roku: procedura, koszty, wymagane dokumenty, terminy. Praktyczny przewodnik krok po kroku.
Mediacja w postępowaniu administracyjnym
Mediacja administracyjna może być prowadzona we wszystkich sprawach, których charakter na to pozwala. Chodzi przede wszystkim o sprawy, w których występują strony o spornych (...)
Zasada rozstrzygania wątpliwości faktycznych na korzyść przedsiębiorcy
Zgodnie z nią, jeżeli przedmiotem postępowania przed organem jest nałożenie na przedsiębiorcę obowiązku bądź ograniczenie lub odebranie uprawnienia, a w tym zakresie pozostają niedające się (...)
Zażalenie w postępowaniu cywilnym - Kiedy przysługuje? Jak sporządzić? Terminy i procedura 2025
Kompletny przewodnik po zażaleniu w postępowaniu cywilnym. Dowiedz się kiedy przysługuje zażalenie, jak je sporządzić, jakie są terminy i procedura. Aktualne przepisy 2025.