Trzeba ukrócić obsadzanie stanowisk znajomymi

Obowiązujące przepisy nie regulują kwestii zatrudniania rodziny i znajomych w instytucjach podległych samorządom. Problem jest bardzo ważny, dotyczy bowiem tysięcy pracowników - informuje Rzeczpospolita.

Ustawa o pracownikach samorządowych (DzU z 2008 r. nr 223, poz. 1458) - obowiązująca od 1 stycznia 2009 roku - wprowadziła obowiązek przeprowadzania otwartych konkursów na wysokie stanowiska oraz zakaz zatrudniania krewnych i powinowatych na podległych stanowiskach.

Art. 3 ustawy o pracownikach głosi jednak, że ograniczenia zapisane w ustawie nie dotyczą osób zatrudnionych w jednostkach i instytucjach podległych samorządowi, które korzystają z publicznych pieniędzy.

- Ustawa o pracownikach samorządowych nie tłumaczy, w jakim zakresie nie ma zastosowania do pracowników z jednostek podległych samorządowi, których status został uregulowany w innych ustawach. Moim zdaniem zależy to od sposobu uregulowania kwestii zatrudniania czy wynagradzania takich osób w odrębnych przepisach - mówi Rzeczpospolitej Stefan Płażek, adwokat i adiunkt w Katedrze Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Według dziennika niezbędne jest wprowadzenie procedury ograniczającej niekontrolowane obsadzanie stanowisk bliskimi i znajomymi w instytucjach podległych samorządom.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • jola 2012-02-10 12:06:24

    W kręgach moich znajomych mówi się o konkursie na panią pana... z imienia i nazwiska. Sądę, że również tworzy się stanowiska pod konkretne osoby. Te konkursy to w wiekszości formalność, bo wiadomo, kto wygra. a jak ktoś nie spełnia warunków stanowiska (brak wykształcenia i kompetencji) to się go nie wystawia. Przeprowadza się konkurs, w którym nikt nie spełnia warunków i pracodawca obsadza na stanowisku znajomego w pełnym majestacie prawa.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika