Urlop bezpłatny tylko na wniosek
Zgodnie z art. 174 § 1 kodeksu pracy, pracownikowi na jego wniosek może być udzielony urlop bezpłatny. Przepis ten nie ustanawia tylko dodatkowego rodzaju urlopu, lecz określa także przesłanki korzystania z tego urlopu. Jest to urlop szczególny, za który pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie. Dlatego też procedura jego udzielenia musi być dokładnie taka, jak ustalił ją kodeks pracy. Urlop bezpłatny może być udzielony pracownikowi tylko na jego wniosek. Co więcej, wniosek ten musi być pisemny. Bez takiego wniosku wysłanie pracownika na urlop bezpłatny (np. w celu cięcia kosztów zatrudnienia) będzie bezskuteczne. Taka zasada wynika z orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 15 października 1996 r., w którym stwierdzono, m.in:
Udzielenie pracownikowi urlopu bezpłatnego - niezgodnie z przepisem art. 174 § 1 Kodeksu pracy - z inicjatywy zakładu pracy i bez pisemnego wniosku o udzielenie mu takiego urlopu - jest w świetle prawa bezskuteczne. Pracownikowi, który w okresie tak udzielonego urlopu bezpłatnego był niezdolny do pracy wskutek choroby - przysługuje zasiłek chorobowy.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 15 października 1996 r., sygn. III AUa 34/96, opubl. OSA 1997/10 poz. 35 str. 47.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?