Z dodatkowego wolnego będą mogły skorzystać kobiety, które już teraz rozpoczęły urlop macierzyński - pod warunkiem, że będzie on nadal trwał po rozpoczęciu nowego roku. 1 stycznia - jak czytamy na łamach dzisiejszej Gazety Prawnej - wchodzą w życie znowelizowane przepisy kodeksu pracy, dające matkom prawo do dwóch dodatkowych tygodni wolnego na opiekę nad dzieckiem, ojcom dzieci będzie przysługiwał natomiast jeden tydzień urlopu ojcowskiego. Rodzice - aby skorzystać z dłuższego wolnego - muszą złożyć w tej sprawie wniosek pracodawcy. Mężczyźni „mogą to zrobić jeszcze w grudniu 2009 r., mimo że nie będą wtedy jeszcze obowiązywać przepisy o urlopie ojcowskim" - mówił Gazecie Prawnej Piotr Wojciechowski z Kancelarii Prawa Pracy Piotr Wojciechowski.
Urlop macierzyński będzie dłuższy
Powiązane artykuły
Zasiłek macierzyński 2025 - wysokość, wymiar urlopu, warunki przyznania
Kompletny przewodnik po zasiłku macierzyńskim w 2025 roku. Sprawdź wysokość świadczenia, długość urlopu, nowe zasady dla wcześniaków i wszystkie warunki przyznania.
Wypowiedzenie umowy o pracę 2025 - kompletny przewodnik prawny
Wszystko o wypowiedzeniu umowy o pracę w 2025 roku: okresy wypowiedzenia, forma elektroniczna, ochrona przed zwolnieniem. Praktyczny przewodnik z najnowszymi przepisami."
Urlop okolicznościowy 2025 - kiedy i ile dni przysługuje?
Kompletny przewodnik po urlopie okolicznościowym w 2025 roku. Sprawdź, ile dni przysługuje na ślub, urodzenie dziecka, zgon bliskich, jak złożyć wniosek i jakie są zasady wynagrodzenia.
Urlop na żądanie - czyli co zrobić, jeżeli pracodawca nie chce dać Ci urlopu?
Kodeks pracy przyznaje pracownikowi prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Poza tym prawo to jest chronione w bardzo wysokim stopniu, a mianowicie pracownik nie może zrzec (...)
Jak sporządzić plan urlopów?
Udzielenie urlopu pracownikowi nie sprowadza się jedynie do zaakceptowania wniosku urlopowego, ale jest o wiele bardziej skomplikowane, zwłaszcza dla pracodawcy zatrudniającego większą liczbę pracowników. (...)
Jakie prawa ma ojciec?
Ojcostwo wiąże się nie tylko z obowiązkami, ale także z pewnymi przywilejami. Dowiedz się, jakie uprawnienia przysługują mężczyznom wychowującym dzieci.
Urlop wypoczynkowy - najważniejsze zasady
Urlop wypoczynkowy to coroczna, nieprzerwana i płatna przerwa w wykonywaniu pracy. Zasadą jest, iż urlop ma być wykorzystany w naturze. Pracownik nie może się zrzec prawa do urlopu wypoczynkowego. (...)
Chałupnictwo - uprawnienia zatrudnionych w systemie nakładczym
Każdy słyszał o chałupnictwie, ale nie każdy o pracy nakładczej; a mało kto wie, iż jest to dokładnie to samo. W czasach, gdy język prawniczy staje się coraz mniej zrozumiały, coraz więcej (...)
Jak wyliczyć urlop w wymiarze proporcjonalnym?
Sukcesywne nowelizacje Kodeksu pracy w sposób całościowy uregulowały kwestię udzielania proporcjonalnych urlopów wypoczynkowych na wypadek ustania stosunku pracy. Trudno jednak stwierdzić, że przepisy (...)
Urlop bezpłatny - kiedy można wziąć urlop bezpłatny i na jakich zasadach?
Prawo pracy, oprócz przysługującego pracownikowi niezbywalnego prawa do urlopu wypoczynkowego, przewiduje także możliwość skorzystania z urlopu bezpłatnego. Urlop bezpłatny jest przywilejem (...)