Nie wykorzystując urlopu wypoczynkowego w naturze, należy pamiętać, że roszczenie o udzielenie urlopu może się przedawnić. Przegapienie terminu przedawnienia spowodować może także utratę prawa do uzyskania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Urlop też się przedawnia
Michał Włodarczyk - Radca Prawny
Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.
Powiązane artykuły
Zasiłek macierzyński 2025 - wysokość, wymiar urlopu, warunki przyznania
Kompletny przewodnik po zasiłku macierzyńskim w 2025 roku. Sprawdź wysokość świadczenia, długość urlopu, nowe zasady dla wcześniaków i wszystkie warunki przyznania.
Urlop okolicznościowy 2025 - kiedy i ile dni przysługuje?
Kompletny przewodnik po urlopie okolicznościowym w 2025 roku. Sprawdź, ile dni przysługuje na ślub, urodzenie dziecka, zgon bliskich, jak złożyć wniosek i jakie są zasady wynagrodzenia.
Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?
Dowiedz się kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek. Kompleksowy przewodnik 2025 z przykładami praktycznymi, terminami i nowościami dotyczącymi fundacji rodzinnych.
Jak sporządzić plan urlopów?
Udzielenie urlopu pracownikowi nie sprowadza się jedynie do zaakceptowania wniosku urlopowego, ale jest o wiele bardziej skomplikowane, zwłaszcza dla pracodawcy zatrudniającego większą liczbę pracowników. (...)
Wypowiedzenie umowy o pracę 2025 - kompletny przewodnik prawny
Wszystko o wypowiedzeniu umowy o pracę w 2025 roku: okresy wypowiedzenia, forma elektroniczna, ochrona przed zwolnieniem. Praktyczny przewodnik z najnowszymi przepisami."
Urlop na żądanie - czyli co zrobić, jeżeli pracodawca nie chce dać Ci urlopu?
Kodeks pracy przyznaje pracownikowi prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Poza tym prawo to jest chronione w bardzo wysokim stopniu, a mianowicie pracownik nie może zrzec (...)
Urlop wypoczynkowy - najważniejsze zasady
Urlop wypoczynkowy to coroczna, nieprzerwana i płatna przerwa w wykonywaniu pracy. Zasadą jest, iż urlop ma być wykorzystany w naturze. Pracownik nie może się zrzec prawa do urlopu wypoczynkowego. (...)
Jak wyliczyć urlop w wymiarze proporcjonalnym?
Sukcesywne nowelizacje Kodeksu pracy w sposób całościowy uregulowały kwestię udzielania proporcjonalnych urlopów wypoczynkowych na wypadek ustania stosunku pracy. Trudno jednak stwierdzić, że przepisy (...)
Urlop bezpłatny - kiedy można wziąć urlop bezpłatny i na jakich zasadach?
Prawo pracy, oprócz przysługującego pracownikowi niezbywalnego prawa do urlopu wypoczynkowego, przewiduje także możliwość skorzystania z urlopu bezpłatnego. Urlop bezpłatny jest przywilejem (...)
Dwie umowy o pracę z jednym pracodawcą
Kodeks pracy nie zabrania nawiązywania więcej niż jednego stosunku pracy przez pracownika, a także nie zawiera wyraźnego zakazu zawierania z dotychczasowym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.