Urzędnik odda 12 pensji za błędną decyzję

Pracownik fiskusa, który wyda decyzję rażąco szkodliwą dla podatnika, zapłaci mu odszkodowanie z własnej kieszeni.

Maksymalnie będzie to równowartość 12 pensji urzędnika – pisze Gazeta Prawna. Zmianę ma wprowadzić ustawa o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. Dokument czeka na podpis prezydenta.

Resort finansów planuje tymczasem objęcie urzędników ubezpieczeniami OC. – Praca w urzędzie skarbowym stanie się zbyt ryzykowna w porównaniu z wysokością zarobków – mówi w rozmowie z dziennikiem jeden z warszawskich urzędników.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Chodzacy PARAGRAF 2013-02-06 07:25:53

    Wszyscy URZEDNICY powinni odpowiadac za bledne decyzje nie wykluczajac sedziow i prokuratorow bo to ONI swiadomie gnebili i gnebia NARUD i zabespieczyli sie juz dawno .Cytat : Zapewnienie ochrony wolności i praw jest jedną z zasad obowiązujących w państwie prawnym (art. 5 Konstytucji). Zasada ta sprzeciwia się takiemu ukształtowaniu systemu środków zaskarżenia, który nie pozwala na wyeliminowanie - w drodze precyzyjnie uregulowanych nadzwyczajnych środków zaskarżenia - orzeczeń, które stały się prawomocne, mimo że z powodu swej treści naruszają konstytucyjne wolności i prawa człowieka i obywatela. Tymczasem z chwilą utraty mocy obowiązującej art. 3934 § 2 k.p.c. w ramach postępowania cywilnego nie istnieje już jakakolwiek możliwość wzruszenia rażąco wadliwego prawomocnego orzeczenia sądowego czy to pierwszej, czy to drugiej instancji. Należy podkreślić, że skorygowanie wadliwego orzeczenia, które narusza konstytucyjnie gwarantowane wolności lub prawa, nie może nastąpić w drodze postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym ze względu na przyjęty w Konstytucji model skargi konstytucyjnej, wykluczający rozpoznanie skargi skierowanej przeciwko aktowi stosowania prawa. W tym stanie rzeczy jedyną możliwością ochrony naruszonych wolności i praw pozostaje skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ponieważ prawo wewnętrzne nie zapewnia wystarczających środków ich ochrony.Tym sposobem nawet PRPOKURATOR GENERALNY ma bciete rece,biedak nic nie ma do powiedzenia a jest PROKURATOREM RP

  • MAX 2013-02-04 21:02:18

    A ile pensji odda premier,minister i jego podwladni?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika