Usprawnienie procedury wbrew przepisom

Nie można usprawniać procedury cywilnej bez oparcia w obowiązujących przepisach prawa - piszą referendarze sądowi w Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce

W postępowaniu cywilnym niezwykle istotne znaczenie ma problem prawidłowego wykazania umocowania do działania za stronę będącą osobą prawną przez składającego pismo procesowe, np. pozew, wniosek lub środek zaskarżenia. W imieniu osoby prawnej działają członkowie zarządu, prokurenci albo pełnomocnicy, konieczne jest więc udokumentowanie, że osoba, która podpisała pozew lub inne pismo, albo udzieliła pełnomocnictwa procesowego, ma prawo reprezentowania tej osoby (art. 68, art. 89 § 1 i art. 126 § 3 k.p.c.). Na tym tle rodzą się różnorodne problemy, z których część znalazła już swoje miejsce na wokandzie Sądu Najwyższego, m.in. zagadnienie, czy adwokaci i radcowie prawni mogą sami poświadczać za zgodność z oryginałem kserokopie dokumentów, o których mowa w art. 68 k.p.c. (w praktyce odpisy z KRS).

Porady prawne

(...)Konieczność wykazania umocowania do działania za stronę ma charakter wymogu formalnego pisma procesowego, co oznacza, że pełnomocnictwo, a w wypadku osób prawnych także odpis z właściwego rejestru powinny stanowić załączniki do pisma, czyli np. pozwu lub wniosku. Jeśli załączników nie ma, uzasadnia to wezwanie do usunięcia braków formalnych pisma procesowego (art. 130 k. p. c.). W orzecznictwie SN kwestia ta w zasadzie nie budzi wątpliwości (np. uchwała z 30 marca 2006 r., III CZP 14/06, OSNC 2006/10/165). 

Rzeczpospolita 12.09.2008 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika