Ustalone reguły zatrudniania pracowników samorządowych

Z dniem 7 sierpnia weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych, ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych i ustawy o systemie oświaty. Od tej chwili obowiązują już konkretne regulacje dotyczące naboru pracowników na stanowiska pracowników samorządowych.

Na jakich zasadach odbywać się będzie nabór?

Nowa ustawa wprowadza zasadę, że nabór kandydatów do zatrudnienia na wolne stanowiska pracy w jednostkach organizacyjnych samorządu terytorialnego jest otwarty i konkurencyjny. Zasada  ta dotyczy naboru na stanowiska, na których pracownicy samorządowi są zatrudniani na podstawie:

  1. mianowania, tj. pracownicy zatrudniani na stanowiskach pracy określonych w statucie gminy bądź związku międzygminnego,
  2. umowy o pracę.

Czy zasada naboru otwartego i konkurencyjnego będzie miała zastosowanie do wszystkich pracowników samorządowych?

Nie, nie będzie miała zastosowania w odniesieniu do pracowników samorządowych zatrudnianych na podstawie wyboru i powołania oraz do pracowników zatrudnianych na stanowiskach pomocniczych i obsługi.

Porady prawne

Jak ogłaszany będzie nabór?

Zmieniona ustawa postanawia, iż ogłoszenie o stanowisku urzędniczym oraz naborze kandydatów na to stanowisko umieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicy informacyjnej w jednostce, w której jest prowadzony nabór. Ogłoszenie takie powinno zawierać:

  1. nazwę i adres jednostki,
  2. określenie stanowiska urzędniczego,
  3. określenie wymagań związanych ze stanowiskiem urzędniczym zgodnie z opisem danego stanowiska, ze wskazaniem, które z nich są niezbędne, a które są dodatkowe,
  4. wskazanie zakresu zadań wykonywanych na stanowisku urzędniczym,
  5. wskazanie wymaganych dokumentów,
  6. określenie terminu i miejsca składania dokumentów.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 6 maja 2005 r. o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych, ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych i ustawy o systemie oświaty (Dz. U. 2005 r., Nr 122, poz. 1020).

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika