Utrata obywatelstwa w PRLu...

Nieznajdujące nigdzie umocowania uchwały Rady Państwa do dziś służą wojewodom w decydowaniu w sprawach dotyczących obywatelstwa. I nie są tego w stanie zmienić nawet sądy.

Problem utraty polskiego obywatelstwa paradoksalnie łączy Niemców i Żydów. Żydom umożliwiła to niepublikowana uchwała Rady Państwa z 23 stycznia 1958 r., która składała się z jednego zdania: "Zezwala się na zmianę obywatelstwa polskiego na obywatelstwo izraelskie osobom, które opuściły bądź opuszczą obszar PRL, udając się na stały pobyt do państwa Izrael, i złożyły lub złożą prośbę o zezwolenie na zmianę obywatelstwa polskiego". Niemcom - wcześniejsza o dwa lata, również niepublikowana, uchwała Rady Państwa z 16 maja 1956 r. zezwalająca na zmianę obywatelstwa polskiego na niemieckie osobom, które opuściły bądź opuszczą obszar PRL, udając się jako repatrianci na stały pobyt do NRD lub RFN, i złożyły lub złożą prośbę o zezwolenie na zmianę obywatelstwa polskiego.

Porady prawne

Rzeczpospolita 04.04.2005 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika