Uwaga - upadłość spółki nie jest tożsama z upadłością wspólnika!
Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie trzech sędziów udzieliła odpowiedzi na pytanie prawne Sądu Okręgowego w Toruniu.
Sąd Najwyższy stwierdził, że w świetle art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. 2003 r. Nr 60 poz. 595 ze zm.) ogłoszenie upadłości spółki jawnej nie uzasadnia uwzględnienia wniosku wspólnika o ogłoszenie jego upadłości, jeżeli wierzyciele spółki nie domagali się zaspokojenia od niego swoich wierzytelności.
Art 11 ust. 1 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze stanowi, że dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań. Niewykonywanie swoich zobowiązań nie jest tożsame z zaprzestaniem płacenia długów. Ogłoszenie upadłości następuje wtedy, gdy przedsiębiorca będący dłużnikiem stał się niewypłacalny. Niewypłacalność wspólnika spółki jawnej jest niezależna od niewypłacalności spółki. Warto zaznaczyć, że niewypłacalność jednego z podmiotów może być uzależniona od drugiego.

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 5 sierpnia 2004 r. III CZP 41/2004
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?