Uwolnienie zawodu notariusza. Spadną ceny?

15.3.2012

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach pakietu deregulacyjnego chce otworzyć dostęp do zawodu notariusza. Resort nie zdecyduje się jednak usunąć wszystkich barier.

Do tej pory kandydat do zawodu musiał zaliczyć 2,5-letnią aplikację, którą wieńczył egzamin notarialny. Po zdaniu egzaminu przyszyły notariusz musiał rozpocząć dwuletnią asesurę w kancelarii notarialnej, która była gotowa zatrudnić kandydata. Po zakończeniu asesury należało się zgłosić do Ministerstwa Sprawiedliwości o nominacje na stanowisko notariusza - pisze Gazeta Prawna.

Pierwotne plany ministerstwa zakładają skrócenie aplikacji o 6 miesięcy, zniesienie części testowej egzaminu notarialnego. Na nowych przepisach mogą skorzystać także komornicy, radcy prawni oraz adwokatów. Resort planuje też całkowitą likwidację dwuletniej asesury, która stanowiła największą przeszkodę w dostępie do zawodu.

Porady prawne

Ministerstwo Sprawiedliwości swoje poczynania uzasadnia chęcią obniżenia cen usług notarialnych, zwiększenia jakości prowadzonych usług poprzez zwiększenie konkurencyjności.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne