W sądach brakuje asystentów
Zbyt wysokie wymagania stawiane kandydatom na asystenta powodują, że w sądach brakuje chętnych do wykonywania tej pracy. W sądach rejonowych, okręgowych i apelacyjnych brakuje kilkuset asystentów sędziów. Wszystko przez wyśrubowane wymagania dla chętnych stawiane przez ustawę – Prawo o ustroju sądów powszechnych – wskazuje Gazeta Prawna
Zgodnie z przepisami powyższej ustawy na stanowisku asystenta sędziego może być zatrudniony ten, kto:
1) jest obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
2) jest nieskazitelnego charakteru,
3) ukończył wyższe studia prawnicze w Polsce i uzyskał tytuł magistra lub zagraniczne uznane w Polsce,
4) ukończył 24 lata,
5) ukończył aplikację ogólną prowadzoną przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury lub zdał egzamin sędziowski lub prokuratorski albo ukończył aplikację notarialną, adwokacką lub radcowską i złożył odpowiedni egzamin.
Ta sytuacja powoduje, że tylko w Sądzie Okręgowym w Warszawie na ostatni lipcowy konkurs na stanowisko asystenta sędziego na 29 wolnych miejsc zgłosiła się dwójka chętnych. Z uwagi na niskie zainteresowanie nabór nie został przeprowadzony. Na najbliższy konkurs, który odbędzie się 19 października, zgłosiło się również mniej kandydatów niż liczba wakujących etatów – wskazuje dalej Gazeta Prawna
Problem z obsadzeniem etatu asystenta nie dotyczy wyłącznie Warszawy ale całego kraju. Sędziowie wskazują, że sytuacja ta może ulec jeszcze pogorszeniu. Wpływ na to mają m.in. niskie zarobki asystentów, którzy po przepracowaniu kilku miesięcy decyduje się na odejście do wolnego zawodu prawniczego. Co więcej, ministerstwo zapowiada zmiany i planuje wydłużyć okres niezbędnej pracy w charakterze asystenta bądź referendarza w drodze do przyszłego zawodu sędziego. Zdaniem Macieja Czubaka z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Asystentów Sędziów taka sytuacja spowoduje, że zawód asystenta będzie cieszył się jeszcze mniejszym zainteresowaniem.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?