Ważne zmiany w obliczaniu kapitału początkowego od 1 lipca

Dotychczas istniały znaczne różnice między zasadami ustalania okresów ubezpieczenia przyjmowanych podczas obliczania kapitału początkowego oraz okresów uwzględnianych w trakcie obliczania świadczeń emerytalno-rentowych i zasiłków z ubezpieczenia społecznego. Od 1 lipca bieżącego roku jeszcze się zwiększą.

Sposób ustalania okresów ubezpieczenia, z których przychody będą uwzględniane przy obliczaniu kapitału początkowego i podstawy wymiaru emerytur i rent, określa ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.). Przewiduje ona w art. 15, iż dla celów emerytalno-rentowych można przyjąć przeciętną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe lub na ubezpieczenia społeczne z okresu:

kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych przez zainteresowanego z 20 lat poprzedzających bezpośrednio rok złożenia wniosku o przyznanie świadczenia,

z 20 lat kalendarzowych, wybranych z całego okresu ubezpieczenia wnioskodawcy przed rokiem złożenia wniosku.

Porady prawne
Wybór tego okresu należy do ubezpieczonego.


Rzeczpospolita 29.06.2004


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika