Wchodzą w życie nowe przepisy prawa o szkolnictwie wyższym.

Internetowe strony "Rzeczpospolitej" wskazują na istniejącą kontrowersje w interpretacji nowych przepisów prawa  o szkolnictwie wyższym, w zakresie odpłatnych egzaminów poprawkowych.

Przepis ustawy wydaje się w tym zakresie jasny, stanowiąc, że: "Uczelnia nie pobiera opłat za rejestrację na kolejny semestr lub rok studiów, egzaminy, w tym egzamin poprawkowy, egzamin komisyjny, egzamin dyplomowy, wydanie dziennika praktyk zawodowych, złożenie i ocenę pracy dyplomowej oraz wydanie suplementu do dyplomu." (art. 99a). Podstawą wprowadzenia tego przepisu było nieuzasadnione obciążanie studenta kosztami egzaminów i szeregu innych czynności związanych z kształceniem, będące przedmiotem krytyki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Mimo tego stanowiska część uczelni wyższych nadal pobiera opłaty w zakresie określonym przepisem.

Jak wskazuje Rzeczpospolita, istniejący spór dotyczy zakresu obowiązywania przepisu:"Władze uczelni twierdzą, że nowe przepisy dotyczą tylko przyszłych studentów. Według Ministerstwa Nauki wszystkich".

Porady prawne

Wydaje się, że w związku z jasnym brzmieniem przepisów, które weszły w życie z nowym rokiem sytuacje odpłatnych egzaminów poprawkowych będą coraz rzadsze.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika