Urzędnicy instytucji wspólnotowych będą mogli przejść na emeryturę już po dziesięciu latach. Na jej wysokość wpłyną też wcześniejsze zarobki w Polsce.
Wcześniejsza emerytura dla urzędników unijnych
Powiązane artykuły
Zasada odpowiedzialności urzędników za naruszenie prawa
Pracownicy administracji odpowiadają majątkowo za naruszenie prawa wobec przedsiębiorców. Przedsiębiorca może więc dochodzić odszkodowania w razie naruszenia prawa przez urzędnika.
Dla kogo świadczenie „Emerytura+”?
W maju 2019 r. ok. 9,72 miliona osób pobierających emerytury i renty otrzyma tzw. „Emeryturę+”. Jest to jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości minimalnej emerytury, która (...)
Emerytura dla twórców i artystów
Twórcy i artyści mogą przejść na emeryturę przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet lub 65 lat dla mężczyzn. Sprawdź, czy spełniasz warunki, (...)
Jak ubiegać się o rentę wdowią?
Po nowym roku ruszy przyjmowanie wniosków o tzw. rentę wdowią. W praktyce nie jest to nowe świadczenie, lecz prawo do wypłaty dwóch różnych świadczeń w określonym zbiegu. (...)
Jak uzyskać rentę i emeryturę przyznawaną w szczególnym trybie?
Renta z tytułu niezdolności do pracy, emerytura, renta rodzinna są świadczeniami z ubezpieczenia społecznego, które są przysługują po spełnieniu określonych przesłanek. Podstawową przesłanką (...)
Zatrzymanie przez Policję - Prawa, Rodzaje, Czas Trwania
Kompletny przewodnik po zatrzymaniu w Polsce 2025. Sprawdź kiedy, na jak długo i przez kogo możesz zostać zatrzymany. Poznaj swoje prawa i rodzaje zatrzymania.
Przeliczenie świadczenia lub kapitału początkowego z uwzględnieniem wynagrodzenia minimalnego
Jeśli do ustalenia podstawy wymiaru emerytury, renty lub kapitału początkowego ZUS przyjął „wynagrodzenie zerowe”, to zainteresowany może zgłosić wniosek o ponowne ustalenie wysokości (...)
Oznaczanie produktów spożywczych informacją o kraju pochodzenia
Przepisy wymagają oznaczania produktów spożywczych informacją o kraju pochodzenia.
Emerytura pomostowa - kto może przejść na emeryturę pomostową?
Jeżeli urodziłeś się po 31 grudnia 1948 r. i byłeś zatrudniony przy pracach o szczególnym charakterze bądź w szczególnych warunkach, możesz otrzymać emeryturę pomostową. Sprawdź, (...)
Jak rozporządzić majątkiem wspólnym po ustaniu wspólności małżeńskiej?
Majątek wspólny małżonków rządzi się swoimi prawami. Wspólność majątkowa może jednak ustać - czy to na skutek umowy notarialnej, orzeczenia sądu, czy wreszcie rozwodu lub separacji. Podział (...)