Wcześniejsza emerytura dla wszystkich zatrudnionych w szczególnych warunkach według Trybunału Konstytucyjnego
14 czerwca 2004 r. zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego w odpowiedzi na pytanie prawne Sądu Okręgowego w Koszalinie, które brzmiało: czy przepisy art. 32 ust. 2, 4 i 4a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162, poz. 1118, ze zm.) są sprzeczne z art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w odniesieniu do pracowników zatrudnionych przez prywatnych pracodawców. Trybunał orzekł, iż art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w części obejmującej zwrot: „w podmiotach, w których obowiązują wykazy stanowisk ustalone na podstawie przepisów dotychczasowych”, jest niezgodny z art. 2 i art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Drugie pytanie prawne pochodziło od Sądu Okręgowego w Łodzi: czy przepisy art. 32 ust. 2, 4 i 4a ustawy wymienionej w pkt 1, w brzmieniu nadanym przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 56, poz. 498), zawierający ograniczenia prawa do wcześniejszej emerytury dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach z uwagi na status pracodawcy, jest zgodny z wyrażoną w art. 2 Konstytucji zasadą sprawiedliwości społecznej oraz wyrażoną w art. 32 Konstytucji zasadą równości wobec prawa i zakresu dyskryminacji.
Także i tym razem Trybunał stwierdził, iż art. 32 ust. 4a ustawy wymienionej w pkt 1 jest niezgodny z art. 2 i art. 32 Konstytucji.
Efektem tych odpowiedzi jest to, iż o wcześniejszą emeryturę mogą ubiegać się wszyscy zatrudnieni w szczególnych warunkach, także u prywatnego pracodawcy, niezależnie od tego, w jakiej formie własności prowadzi firmę ich pracodawca.
Źródło:
- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 czerwca 2004 r. sygn. akt P 17/03

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?