Wiek emerytalny do Trybunału Konstytucyjnego

Ustawa o wydłużeniu wieku emerytalnego powinna być zbadana pod względem zgodności z konstytucją.

Uważają tak związkowcy z Solidarności. Kontrowersyjna ustawa jeszcze w kwietniu ma trafić do Sejmu - donosi Gazeta Prawna.

Zmianami mają zostać objęte osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 roku. Chodzi o mężczyzn urodzonych w pierwszym kwartale 1948 r. Będą oni pracować o miesiąc dłużej niż obecnie (czyli 65 lat i jeden miesiąc). Urodzeni między 1 kwietnia a 1 czerwca 1948 r. dodatkowo przepracują dwa miesiące. Kolejna grupa przepracuje trzy miesiące, a osoby urodzone od października do grudnia osiągną prawo do emerytury cztery miesiące później niż obecnie - czytamy na łamach Gazety Prawnej.

Porady prawne

Związkowcy protestują przeciwko takim zamianom. - Wydłużenie okresu pracy osób, które nabywają prawo do emerytury na podstawie zasad obowiązujących do końca 1998 roku, spowoduje, że cała ustawa nie będzie zgodna z konstytucją. Rząd, przygotowując ten projekt, od razu skazuje się na przegraną w Trybunale Konstytucyjnym - mówi dziennikowi Krzysztof Pater, były minister polityki społecznej, członek Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Rady Unii Europy.

Konstytucjonalista prof. Marek Chmaj zaznacza, że zasada ochrony praw nabytych nie wyklucza uchwalania ustaw znoszących lub ograniczających takie prawa, jeśli za zamianą przepisów przemawia np. ważny interes społeczny.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Vit 2014-04-04 16:56:24

    Ważny interes społeczny przemawia za tym, aby wszystkich ludzi traktować równo. Mam tu na myśli olbrzymią rozpiętość zarobków, odebranie części społeczeństwa przywilejów, dodatków, a pozostawienie ich innym grupom i to bardzo wysokich. Pozostawienie niektórym 13 - tek, 14 - tek i to tym którzy nie wypracowują zysku. Zwolnienie niektórych grup społecznych z płacenia podatku od otrzymywanych wynagrodzeń, np. posłów od wysokiej diety, która dla zwykłych obywateli stanowi kilkanaście zł. Nierówność w obliczaniu świadczeń dla emerytów przechodzących w różnych latach. Zatrudnianie emerytów mundurowych, sędziów, prokuratorów, posłów bez ograniczenia zarobków. I szereg innych przywilejów.. Granica wieku emerytalnego nie powinna wynosić 67 lat chociażby ze względu na brak właściwej opieki medycznej, na niemożliwość dostania się do lekarza specjalisty, a to pogarsza stan zdrowia, obniża zdolność do pracy. Uważam, iż wiek powinien wynosić maximum 65 lat bez ograniczenia możliwości pracy.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika