Większe opłaty za ścieki z powodu uchwalonych zmian
Nowelizując 3 marca ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, posłowie odrzucili sugestię zmiany zaproponowanej przez rząd definicji przyłącza kanalizacyjnego. Do obowiązków przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych dojdzie więc ponoszenie kosztów budowy przewodów kanalizacyjnych, których obecnie nie finansują. To z kolei wpłynie na ceny za ścieki.
W obowiązującym stanie prawnym i w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo buduje urządzenia kanalizacyjne, nie ponosi ono kosztów budowy przyłącza kanalizacyjnego, czyli odcinka od sieci kanalizacyjnej do granicy nieruchomości. Gdy na nieruchomości jest studzienka kanalizacyjna, przedsiębiorstwo nie finansuje kosztów budowy odcinka przewodu kanalizacyjnego od sieci do tej studzienki. Przyłącze kanalizacyjne, zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. nr 72, poz. 747 ze zm.), finansuje osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?