Wielkość kwoty stanowiącej podstawę unieważnienia przetargu

Kwota, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na zamówienie, może być niższa od cen zaproponowanych w przetargu i nie oznacza to automatycznie konieczności jego unieważnienia - orzekli arbitrzy. Zdarza się bowiem, że zamawiający wygospodaruje dodatkowe środki na inwestycję.

Przed otwarciem ofert zamawiający musi ujawnić kwotę, jaką "zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia" (art. 86 ust. 3 prawa zamówień publicznych). Przepis ten wprowadzono celowo, aby utrudnić manipulowanie przetargami. Za rządów starej ustawy zamawiający najpierw otwierał oferty, po czym oświadczał, że każda z zaproponowanych cen przewyższa jego możliwości finansowe, co dawało mu pretekst do unieważnienia przetargu, jeśli szedł on nie po jego myśli.

Porady prawne


Rzeczpospolita 17.09.2004 r.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika