Więzienie CIA jednak w Polsce były? Są zarzuty

Prokuratura postawiła je byłemu szefowi wywiadu. Dotyczą przekroczenia uprawnień oraz naruszenia prawa międzynarodowego poprzez bezprawne pozbawienie wolności i stosowanie kar cielesnych wobec jeńców wojennych.

- W prokuraturze odmówiłem składania wyjaśnień i będę odmawiał na każdym etapie tego postępowania, również w sądzie - mówi Gazecie Wyborczej były szef Agencji Wywiadu Zbigniew Siemiątkowski. Milczenie uzasadnia bezpieczeństwem państwa.

Potwierdza jednak, że postawiono mu zarzuty dotyczące przetrzymywania w Polsce więźniów CIA. Według Gazety Wyborczej podobne zarzuty ma dostać zastępca Siemiątkowskiego płk Andrzej Derlatka, który miał bezpośrednio odpowiadać za współpracę z Amerykanami.

Porady prawne

Dziennik pisze, że prokuratorzy zebrali też dowody pozwalające na rozpoczęcie w Sejmie procedury postawienia przed Trybunałem Stanu premiera rządu SLD Leszka Millera. Nie przesłali ich jednak do marszałka Sejmu.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • judex 2014-03-27 17:07:15

    Z faktu, że "są zarzuty" nie wynika jeszcze, że "więzienia CIA jednak były". Istnieje pozbawione obecnie semantycznego sensu pojęcie "polska racja stanu"; co ciekawe, większość polityków wyciera nim sobie gęby, ale nie znalazłem nigdzie dokumentu, w którym sformułowane byłyby fundamenty owej racji stanu (no, może troszkę można o nich poczytać w "Strategii bezpieczeństwa narodowego" opracowanej przez BBN w 2006 r.). Zatem - tak jak w prawie karnym istnieje pojęcie "stanu wyższej konieczności", tak polską racją stanu można usprawiedliwiać...no, powiedzmy - milczenie Z.Siemiątkowskiego.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika